POWRÓT

OPIS DAWNYCH FORTYFIKACJI JELENIEJ GÓRY

 Panoramy

 Modele

 Mury

 Zbiór zdjęć

  Kalendarium

  Zapomniane




Historia Jeleniej Góry - kalendarium

   

Od opływającej Góry Kaczawskie od południa i zachodu rzeki Bóbr, swą nazwę przyjęło plemię Bobrzan, zajmujące dorzecze rzeki w IX-XI wieku. Było to stosunkowo małe plemię, prawdopodobnie zależne od Dziadoszan, mających swe siedziby w okolicach ujścia Bobru do Odry. W okresie tworzenia się państwowości polskiej, ziemie obu plemion zostały wcielone do państwa Mieszka I, co miało miejsce ok. 990 roku. W kolejnych wiekach powstało wiele obronnych osad i zamków, których zadaniem była ochrona żyjących tu ludzi, a także obrona granic. Najważniejszymi warowniami stały się zamki na Zamkowej Górze we Wleniu, w Starej Kamienicy, Niesytno w Płoninie, Świny oraz zbudowany na miejscu grodu Bobrzan zamek na Grodźcu, położony wysoko ponad otaczającym go terenem, na bazaltowym neku (czopie komina wulkanicznego). Na południu, już poza Górami Kaczawskimi ciągnęła się linia zamków, począwszy od Wzgórza Krzywoustego pod Jelenią Górą, Koziniec, poprzez Sokolec w Górach Sokolich, Bolczów w Rudawach Janowickich po zamki Bolków i Świny.
Kalendarium »»» 
Zamki - mapa »»» 

Szlaki handlowe

   

Śląska Droga: Jelenia Góra Cieplice - Sosnówka - Dobre Źródło - Babia Ścieżka - Przełęcz pod Czołem) - obecna ul. Zamkowa w Karpaczu Górnym - Pański Dom (zamek średniowieczny?) na lewym zboczu doliny Pląsawy - Złotówka (rejon schr. Strzecha Akademicka) - Równia pod Śnieżką - źródła Białej Łaby - Przełęcz Vyrovka - Stražne - Vrchlabi - Hostinne
Szlaki handlowe - mapa »»» 
Szlaki handlowe - opis »»» 

Zamki

   

Do wieku XIII prawo budowania zamków posiadali tylko książęta, dopiero w XIV wieku zaczęły powstawać zamki prywatne, a wiele zamków książęcych przeszło w ręce rycerzy i dworzan. Wówczas również zamkami zaczęli władać, czyniąc z nich bazę wypadową, bardzo niebezpieczni dla okolicznej ludności rycerze-rozbójnicy. Wiele zamków zostało w owym okresie zniszczonych. Następnym okresem w którym wiele ze śląskich zamków zostało zniszczonych był początek XV wieku. Miało wtedy miejsce powstanie husyckie, a zamki były celem ataków powstańców w celu przejęcia ich. Następnie bazy te były zbrojnie likwidowane. Niektóre z zamków od tamtej pory pozostają w ruinie, inne były odbudowywane z wprowadzeniem nowoczesnych założeń obronnych. Były powiększane, dobudowywano do nich pomieszczenia użytkowe i gospodarcze, tworzono podzamcza. Następnym okresem rozbudowy i przebudowy zamków jest wiek XVI, kiedy to coraz częstsze stosowanie broni palnej oraz rozwój architektury renesansowej zmusił właścicieli do dostosowania ich do tych wymogów. Obronne znaczenie zamków zaczęło spadać już w XVII wieku, za przyczyną artylerii. Uwydatniło się to w trakcie toczonej na tych ziemiach w latach 1618-1648 wojny trzydziestoletniej. Spowodowała one bardzo duże zniszczenia i wiele z zamków nie została po nich odbudowana.

Zamki - zestawienie »»» 
Zamki nad Bobrem »»» 

 (C) 2010 Fortyfikacje Jeleniej Góry. All Rights Reserved