Wojnarowski Ryszard
ur. 18 maja 1937, Lwów
zm. 11 września 2016, Jelenia Góra
Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej

Aktor, konferansjer, piosenkarz

Ryszard Wojnarowski, ok. 1957 r.

Ryszard Wojnarowski urodził się we Lwowie przy ulicy Tarnowskiego, niedaleko parku Łyczakowskiego. Jego ojciec, Kazimierz Wojnarowski był lekarzem weterynarii, matka Mieczysława z d. Szeliga była urzędniczką państwową i zajmowała się domem. Matka zmarła kilka miesięcy po urodzeniu Ryszarda i jego wychowaniem zajmowały się jego ciotki. Ojciec po kilku latach ożenił się powtórnie; macocha zajmowała się z równym oddaniem Ryszardem i jego młodszym o 5 lat bratem, Andrzejem. Wojnę przeżyli w Tyszowcach (Generalna Gubernia), gdzie rodzina uciekła przed wywózką przez Rosjan.

Po wojnie przenosili się do Żar, Kożuchowa i Nowej Soli, gdzie Ryszard debiutował jako recytator podczas szkolnych akademii. Już wtedy zauważono jego talent i żartowano, że odziedziczył go chyba po ojcu, który amatorsko oddawał się działalności artystycznej (śpiewał m. in. w chórze katedry tarnowskiej). Rodzina w końcu osiadła w Tarnowie, gdzie w 1955 Ryszard zaczął pracować jako adept w Teatrze Miejskim im. Ludwika Solskiego i debiutował na scenie rolą narratora w "Eugeniuszu Onieginie". Po latach wspominał, że gdy na premierowym spektaklu "Marianna Pineda" zaczął swoją kwestię z lwowskim akcentem, z widowni usłyszał śmiech i ojcowski komentarz: "O! Hiszpan ze Lwowa". Próby angażu do teatrów krakowskich nie powiodły się i po jednym sezonie trafił na kilka miesięcy do Opola, a stamtąd do Jeleniej Góry. Ponieważ nie miał studiów aktorskich, zaangażowany został jako "pomoc artystyczna" czyli rekwizytor z prawem do występowania na scenie.

Na scenie w Jeleniej Górze po raz pierwszy pojawił się w dniu 28 listopada 1957 jako Podchorąży II w "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Janiny Orsza-Łukasiewicz. Namawiany przez kolegów, próbował w 1958 zdać eksternistycznie egzamin aktorski, ale został "oblany" przez prof. Bohdana Korzeniowskiego. Do 1974 pracował więc jako pracownik techniczny w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze – grając w tym czasie w spektaklach reżyserowanych m. in. przez Wandę Laskowską czy Henryka Tomaszewskiego; w tym czasie występował też w kabarecie "Bzdura". Dopiero po kolejnym, zakończonym sukcesem egzaminie, w 1974 został formalnie zatrudniony w teatrze jako aktor. Był już wtedy od kilku lat głową rodziny; od 24 czerwca 1967 mężem ukochanej Krystyny, a od 11 stycznia 1969 dzielnym ojcem Magdaleny. Mieszkali w służbowych mieszkaniach, najpierw na ul. Wyczółkowskiego, a potem na Świerczewskiego (obecnie: Sudecka). Grał dużo, w kolejnych latach za swoje role zdobywając coraz większą popularność, potwierdzaną nagrodami i wyróżnieniami. Sam do swoich najlepszych spektakli zaliczał "Mickiewicza" (1977), "Nadobnisie i koczkodany" (1978), "Drzwi" i "Iwonę, księżniczkę Burgunda" (1978), "Szewców" (1981), "Pieszo" (1982), "Ambasadora" (1983) i "Ślub" (1984). Największą kreację stworzył jako Papkin w "Zemście" Aleksandra Fredry w reżyserii Stefanii Domańskiej (premiera: 12 października 1984); zaowocowała ona w 1986 zaproszeniem od Kazimierza Dejmka do pracy w Teatrze Polskim w Warszawie. Dejmek chciał, żeby Wojnarowski powtórzył rolę Papkina, ale los pokrzyżował ich plany. Jak po latach wspominał Wojnarowski: "Moja żona dostała w spadku domek w Michałowicach i stwierdziła, że nie daje sobie rady z paleniem w piecu. Więc poszedłem do Dejmka i powiedziałem mu, że nie przedłużę angażu i że chcę się zwolnić. Usłyszałem od niego, że w jego teatrze, to on zwalnia – ale się uparłem i wróciłem do Jeleniej Góry. Był rok 1989."

W Teatrze im. C. K. Norwida miejsca dla niego nie było, zaczął więc grać w Teatrze Animacji. Również jako lalkarz świetnie sobie radził, a zachwyt wzbudzał w "Marionetce" (1990). W Animacji pracował do 1995 i został z niego zwolniony wraz z grupą aktorów po konflikcie z nowym dyrektorem. Razem ze zwolnionymi kolegami założył Teatr "Maska", który działał przy Osiedlowym Domu Kultury w Jeleniej Górze. W latach 2000-2004 współpracował z Stadt Theater w Hanowerze. Do wszystkiego, co robił, podchodził z pasją i bezkompromisowością. Taki był jako aktor i jako człowiek. Jego żona wspominała, że gdy zgubili się na grzybobraniu pod Bolesławcem, za własne pieniądze wrócił stamtąd taksówką do Jeleniej Góry, bo przecież wieczorem był spektakl. Gdy w 2008 zasiadał w jury Festiwalu Filmów Komediowych "Barejada" walczył o wyróżnienie dla swoich kandydatów. Słabość charakteru okazywał tylko rodzinie – zwłaszcza ukochanym wnuczkom, Hani i Zuzannie, które wielbił i rozpieszczał.

Obdarzony pięknym tenorem, przez całe życie występował też na estradzie jako konferansjer, wykonawca monologów i piosenek. 3 września 2016 wystąpił przed publicznością ostatni raz – czytając w Piechowicach fragmenty "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w ramach kolejnej edycji "Narodowego czytania". Kilka lat wcześniej spełnił swoje wielkie marzenie – odwiedził rodzinny Lwów.

Za swoje osiągnięcia artystyczne był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Otrzymał m. in. Brązowy, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, siedmiokrotnie wrocławskie Iglice teatralne, trzykrotnie jeleniogórskie Srebrne Kluczyki teatralne; został ogłoszony Aktorem 40-lecie z okazji jubileuszu Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze. Zmarł na raka prostaty 11 września 2016 w jeleniogórskim szpitalu; został pochowany 17 września na cmentarzu w Piechowicach. Ceremonię pogrzebową prowadził jego przyjaciel, ks. Marian Matula ("Kubek"). Nie zdążył odebrać przyznanego mu przez ministra kultury medalu "Gloria Artis".


Role:

  1. 14 sierpnia 1955: "Eugeniusz Oniegin" Aleksander Puszkin. Postać: Narrator. Reżyseria: Irma Gulska. Teatr Miejski im. Ludwika Solskiego, Tarnów.
  2. 23 lutego 1956: "Marianna Pineda" Federico García Lorca. Postać: Spiskowiec III. Reżyseria: Barbara Borman. Teatr Miejski im. Ludwika Solskiego, Tarnów.
  3. 28 listopada 1957: "Noc listopadowa" Stanisław Wyspiański. Postać: Podchorąży II. Reżyseria: Janina Orsza-Łukasiewicz. Teatry Dolnośląskie (Jelenia Góra), Jelenia Góra-Wałbrzych.
  4. 31 grudnia 1957: "Gdy zawita satelita - Noworoczna rewia" Postać: role. Reżyseria: Janina Orsza-Łukasiewicz. Teatry Dolnośląskie (Jelenia Góra), Jelenia Góra-Wałbrzych.
  5. 15 marca 1958: "Gbury" Carlo Goldoni. Postać: Truffaldino. Reżyseria: Janina Orsza-Łukasiewicz. Teatry Dolnośląskie (Jelenia Góra), Jelenia Góra-Wałbrzych.
  6. 25 grudnia 1958: "Pastorałka" Leon Schiller. Postać: rola. Reżyseria: Janina Orsza-łukasiewicz. Teatry Dolnośląskie (Jelenia Góra), Jelenia Góra-Wałbrzych.
  7. 29 marca 1959: "Wszystko dla kobiet" Ola Obarska, Józef Słowiński. Postać: role. Reżyseria: J. Orsza-Łukasiewicz. Teatry Dolnośląskie (Jelenia Góra), Jelenia Góra-Legnica-Wałbrzych.
  8. 9 czerwca 1960: "Kopciuszek" S. Płonka-Fiszer. Postać: Królewicz. Reżyseria: Zuzanna Łozińska. Teatry Dolnośląskie (Jelenia Góra), Jelenia Góra-Legnica-Wałbrzych.
  9. 20 stycznia 1961: "Balladyna" Juliusz Słowacki. Postać: Filon. Reżyseria: Irena Ładosiówna. Teatry Dolnośląskie (Jelenia Góra), Jelenia Góra-Wałbrzych.
  10. 15 stycznia 1970: "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca" Aleksander Fredro. Postać: Jan. Reżyseria: Małgorzata Dziewulska. Teatr Dolnośląski, Jelenia Góra.
  11. 6 września 1970: "Teatr Klary Gazul" Prosper Merimee. Postać: Służba Trybunału. Reżyseria: Wanda Laskowska. Teatr Dolnośląski, Jelenia Góra.
  12. 25 lutego 1971: "Dobry człowiek z Seczuanu" Bertolt Brecht. Postać: Bezrobotny. Reżyseria: Wanda Laskowska. Teatr Dolnośląski, Jelenia Góra.
  13. 19 listopada 1971: "Królowa przedmieścia" Konstanty Krumłowski. Postać: Franek, Kataryniarz, Peleryniarz. Reżyseria: Tadeusz Kozłowski. Teatr Dolnośląski, Jelenia Góra.
  14. 18 lutego 1972: "Kartoteka" Tadeusz Różewicz. Postać: Nauczyciel. Reżyseria: Tadeusz Kozłowski. Teatr Dolnośląski, Jelenia Góra.
  15. 15 października 1972: "Dom otwarty" Michał Bałucki. Postać: Lokaj, Piernikiewicz. Reżyseria: Tadeusz Żuchniewski. Teatr Dolnośląski, Jelenia Góra.
  16. 18 listopada 1972: "Legenda" S. Wyspiański. Postać: Grajek, Drużba, Znachor, Król. Reżyseria: Henryk Tomaszewski. Teatr Dolnośląski, Jelenia Góra.
  17. 16 marca 1973: "Zabawa w koty" István Örkény. Postać: Kelner. Reżyseria: Tadeusz Żuchniewski. Teatr Dolnośląski, Jelenia Góra.
  18. 20 września 1973: "Cyrano de Bergerac" Edmond Rostand. Postać: Ligniere. Reżyseria: Alina Obidniak. Teatr Dolnośląski, Jelenia Góra.
  19. 6 grudnia 1973: "Kolędnicy" Jan Skotnicki. Postać: Grzesznik, Woźny, Wojtek, Feldmarszałek. Reżyseria: J. Uryga. Teatr Dolnośląski, Jelenia Góra.
  20. 3 marca 1974: "W małym dworku" S. I. Witkiewicz. Postać: Chłopiec kuchenny. Reżyseria: K. Pankiewicz. Teatr Dolnośląski, Jelenia Góra.
  21. 27 kwietnia 1974: "Konopielka" Edward Redliński. Postać: Domin. Reżyseria: Grzegorz Mrówczyński. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  22. 19 lipca 1974: "Gdzie jest szlagier?" Krzysztof Pankiewicz. Postać: role. Reżyseria: Krzysztof Pankiewicz. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  23. 10 listopada 1974: "Przygody rozbójnika Rumcajsa" Ernest Bryll Postać: Starosta. Reżyseria: A. Obidniak. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  24. 23 stycznia 1975: "Homer i Orchidea" Tadeusz Gajcy. Postać: Chilon, Chór. Reżyseria: A. Obidniak. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  25. 5 kwietnia 1975: "Kleopatra i Cezar" Cyprian Kamil Norwid. Postać: Eukast. Reżyseria: G. Mrówczyński. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  26. 22 maja 1975: "Beniowski" J. Słowacki. Postać: Dzieduszycki. Reżyseria: Adam Hanuszkiewicz. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  27. 6 listopada 1975: "Tak tu cicho o zmierzchu" Borys Wasiliew. Postać: Major. Reżyseria: Juliusz Burski. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  28. 25 lutego 1976: "Don Juan" Molière. Postać: Franciszek. Reżyseria: Krzysztof Pankiewicz. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  29. 1 kwietnia 1976: "Warszawianka" S. Wyspiański. Role: Chór. Reżyseria: Marek Kulesza. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  30. 2 września 1976: "Każdy kocha Zuzię" John Patrick. Postać: Joe. Reżyseria: Maria Kaniewska. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  31. 6 stycznia 1977: "Historia o Miłosiernej, czyli Testament psa" Ariano Suassuna. Postać: Biskup. Reżyseria: A. Obidniak. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  32. 28 stycznia 1977: "Mickiewicz" Adam Mickiewicz. Postać: Domeyko, Hrabia, Konstanty. Także współpraca reżyserska. Reżyseria: A. Hanuszkiewicz. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  33. 20 marca 1977: "Śniadanie" Ryszard Marek Groński. Postać: Brygadzista. Reżyseria: Wiesław Wodecki. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  34. 2 lipca 1977: "Życie człowieka" Leonid Andrzejew. Postać: Ktoś. Reżyseria: Krystian Lupa. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  35. 15 września 1977: "Po to jest kabaret" Jan Pietrzak. Postać: role. Reżyseria: Jan Pietrzak. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  36. 12 listopada 1977: "Z głębokiej otchłani wołam" Stanisław Grochowiak. Postać: Spowiednik. Także asystent reżysera. Reżyseria: Mikołaj Grabowski. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  37. 19 lutego 1978: "Nadobnisie i koczkodany, czyli Zielona pigułka" Stanisław Ignacy Witkiewicz. Postać: Teerbroom. Reżyseria: K. Lupa. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  38. 12 maja 1978: "Drzwi" Stanisław Srokowski. Postać: Mężczyzna. Reżyseria: A. Obidniak. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  39. 4 lipca 1978: "Skiz" Gabriela Zapolska. Postać: Lokaj. Reżyseria: Andrzej Kempa. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  40. 16 grudnia 1978: "Iwona, księżniczka Burgunda" Witold Gombrowicz. Postać: Szambelan. Także asystent reżysera. Reżyseria: M. Grabowski Mikołaj. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  41. 6 maja 1979: "Protesilas i Laodamia" S. Wyspiański. Postać: Starzec. Reżyseria: H. Tomaszewski. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  42. 1 lipca 1979: "Piękna i Bestia" S. Grochowiak. Postać: Kupiec. Reżyseria: Barbara Katarzyna Radecka. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  43. 8 grudnia 1979: "Znowu kabaret" Jan Pietrzak. Postać: role. Reżyseria: J. Pietrzak. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  44. 28 grudnia 1979: "Policja" Sławomir Mrożek. Postać: Naczelnik Policji. Reżyseria: A. Obidniak. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  45. 26 lutego 1980: "Odprawa posłów greckich" Jan Kochanowski. Postać: Więzień. Reżyseria: Wiesław Górski. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  46. 20 maja 1980: "Zbrodnia i kara" Fiodor Dostojewski. Postać: Swidrygajłow. Reżyseria: Wojciech Kopciński. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  47. 14 września 1980: "Henryk VI na łowach" Wojciech Bogusławski. Postać: Ferdynand Kokl. Reżyseria: A. Obidniak. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  48. 29 listopada 1980: "Kabaret Od-Nowa" Jan Pietrzak. Postać: role. Reżyseria: J. Pietrzak. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  49. 7 lutego 1981: "Szewcy" S. I. Witkiewicz. Postać: Sajetan Tempe. Reżyseria: Michał Ratyński. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  50. 3 maja 1981: "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" Ödön von Horváth. Postać: Rotmistrz. Reżyseria: Włodzimierz Nurkowski. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  51. 13 lutego 1982: "Pieszo" S. Mrożek. Postać: Ojciec. Reżyseria: K. Lupa. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  52. 7 września 1982: "Król malowany" Urszula Kozioł. Postać: Król. Reżyseria: A. Obidniak. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  53. 27 października 1982: "Uciechy staropolskie lepsze i pożyteczniejsze aniżeli z Bacchusem i Wenerą" Anonim. Postać: Śmierć, Pater, Organista, Nędza, Lucyper. Reżyseria: Bogdan Baer. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  54. 29 października 1982: "Moja ojczyzna" C. K. Norwid. Postać: role. Reżyseria: Irena Dudzińska. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  55. 15 kwietnia 1983: "Goście Hotelu du Parc" Karol Obidniak i Józef Wędrychowski. Postać: Bozower. Reżyseria: A. Obidniak. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  56. 1 października 1983: "Ambasador" S. Mrożek. Postać: Ambasador. Reżyseria: Marek Oliwa. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  57. 9 marca 1984: "Ślub" W. Gombrowicz. Postać: Ojciec. Reżyseria: K. Lupa. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  58. 11 maja 1984: "Lekarz mimo woli" Moliere. Postać: Geront. Reżyseria: B. Baer. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  59. 12 października 1984: "Zemsta" A. Fredro. Postać: Papkin. Reżyseria: Stefania Domańska. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  60. 15 grudnia 1984: "Romans z wodewilu" Władysław Krzemiński. Postać: Alfred Trzywdar-Kręcki. Reżyseria: S. Domańska. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  61. 8 czerwca 1985: "Hamlet" William Shakespeare. Postać: Poloniusz. Reżyseria: M. Oliwa. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  62. 14 grudzień 1985: "Skarby i upiory czyli Hrabia opętany" Maciej Wojtyszko. Postać: Hrabia Seweryn Sieniawa-Lasocki. Reżyseria: Andrzej Guc. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  63. Marzec 1986: "Boso, ale w ostrogach" Stanisław Grzesiuk. Postać: rola. Reżyseria: Henryka Komorowska i Klaudiusz Głąbczyński. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  64. 6 września 1986: "Kabaret" Jan Pietrzak. Postać: role. Reżyseria: Jan Pietrzak. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  65. 14 września 1986: "Rozmowy z katem" Kazimierz Moczarski. Postać: Jurgen Stroop. Reżyseria: Andrzej Kempa. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra.
  66. 7 lutego 1987: "Uwiedziony" Jeremi Przybora. Postać: Uwiedziony. Reżyseria: Andrzej Kempa. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra.
  67. 14 maja 1988: "Drzewo" Wiesław Myśliwski. Postać: Partyzant. Reżyseria: Kazimierz Dejmek. Teatr Polski, Warszawa.
  68. 24 listopada 1988: "Adwokat i róże" Jerzy Szaniawski. Postać: Jakub. Reżyseria: Jan Bratkowski. Teatr Polski, Warszawa.
  69. 25 sierpień 1989: "Stan strachu" . Postać: Aktor. Scenariusz i reżyseria: Janusz Kijowski. Film fabularny.
  70. 14 października 1989: "Smok i sok" Janusz Ryl-Krystianowski. Postać: rola. Reżyseria: Janusz Ryl-Krystianowski. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra.
  71. 13 stycznia 1990: "Szkaradka" Mieczysław Abramowicz. Postać: Król Barnaba I. Reżyseria: Andrzej Kempa. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra.
  72. 8 września 1990: "Tymoteusz i Psiuńcio" Jan Wilkowski. Postać: rola. Reżyseria: Zdzisław Rej. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra.
  73. 29 września 1990: "Marionetka" Heinrich von Kleist. Postać: Pan C. Reżyseria: Henryk Tomaszewski. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra.
  74. 1990: "Doktor Dolittle i jego zwierzęta" Hugh Lofting. Postać: Doktor Dolittle. Reżyseria: Andrzej Kempa. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra.
  75. 1 stycznia 1991: "Proszę dzwonić" Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Marian Hemar. Postać: role. Reżyseria: Jadwiga i Tadeusz Kutowie. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra.
  76. 3 maja 1991: "Doktor Ojboli" Henryka Komorowska. Postać: rola. Reżyseria: Henryka Komorowska. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra.
  77. 7 września 1991: "Kot w butach" Jan Brzechwa. Postać: Król. Reżyseria: Honorata Magdeczko-Capote. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra.
  78. 28 września 1991: "Ferdynand Wspaniały" Ludwik Jerzy Kern. Postać: Dyrektor hotelu. Reżyseria: Andrzej Kempa. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra.
  79. 1991: "O rybaku i złotej rybce" Aleksandr Puszkin. Postać: Rybak. Reżyseria: Honorata Magdeczko-Capote. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra.
  80. 29 lutego 1992: "Teatr wenecki" Beolco Angelo/Anonim wenecki. Postać: Bernardus. Reżyseria: Łukasz Pijewski. Teatr Dramatyczny, Legnica.
  81. 28 marca 1992: "Serdeczny stary człowiek" Krystyna Miłobędzka. Postać: rola. Reżyseria: Andrzej Ball. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra.
  82. 1992: "Gmatwacze" Andrzej Ball. Postać: rola. Reżyseria: Andrzej Ball. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra.
  83. 31 lipca 1992: "Słońce, Księżyc, Gwiazda" Kurt Vonnegut, Ivan Chermeyeff. Postać: Stwórca. Reżyseria: Andrzej Ball. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra.
  84. 9 stycznia 1993: "Rozprawa o średniowieczu żakom przeznaczona" Honorata Magdeczko-Capote. Postać: role. Reżyseria: Honorata Magdeczko-Capote. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra.
  85. 10 maja 1993: "Bajka o maszynie cyfrowej co ze smokiem walczyła" Lem Stanisław. Postać: Król Poleander. Reżyseria: Andrzej Kempa. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra .
  86. 18 września 1993: "Rycerz z Krainy Nadziei" Albina Pieluchowa. Postać: Giermek. Reżyseria: Albina Pietuchowa. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra .
  87. 29 stycznia 1994: "Serenada" S. Mrożek. Postać: Kogut. Reżyseria: Andrzej Ball. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra .
  88. 23 kwietnia 1994: "Renesans...czyli jak wam się…" Program składany. Postać: role. Reżyseria: Honorata Magdeczko-Capote. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra .
  89. 10 grudnia 1994: "Pociąg do Betlejem, czyli 715 zaginął" Joanna Kulmowa. Postać: Dróżnik January Chudzik. Reżyseria: Aleksander Maksymiak. Państwowy Teatr Animacji, Jelenia Góra.
  90. 1 grudnia 1995: "Barock w trampkach" Honorata Mageczko-Capote. Postać: Role. Reżyseria: Honorata Magdeczko-Capote. Teatr Maska, Jelenia Góra.
  91. 23 lutego 1996: "Wyspa" Andrzej Ball. Postać: role. Reżyseria: Andrzej Ball. Teatr Maska, Jelenia Góra.
  92. Maj 1996: "Dziady cz. II" Adam Mickiewicz. Postać: Starzec. Reżyseria: Andrzej Kempa. Teatr Maska, Jelenia Góra.
  93. 9 listopada 2001: "Wiedźmin". Postać: Druid z gór. Reżyseria: Marek Brodzki. Film fabularny [+ wersja serial tv, 2002].
  94. 6 czerwca 2005: "Vabank" Viola Hasselberg. Postać: Senior. Reżyseria: Sandra Strunz. Stadt Theater w Hanowerze, Niemcy.
  95. 2007: "Jak zostać artystą – wspomnienia prowincjonalnego aktora". Ryszard Wojnarowski. Monodram. Reżyseria: Andrzej Kempa. Teatr Maska, Jelenia Góra.
  96. 8 marca 2010: "Adam i Ewa" Mark Twain. Postać: Adam. Reżyseria: Honorata Magdeczko-Capote. Teatr Maska, Jelenia Góra.
  97. Maj 2010: "Bajkowa Jelenia Góra". Płyta CD z bajkami dla dzieci. .

Nagrody i wyróżnienia:

  • 1978: Wrocławska Nagroda Teatralna Brązowa Iglica.
  • 1978: Jelenia Góra - Złoty Klucz za sezon 1977/1978 za rolę Mężczyzny w sztuce Srokowskiego "Drzwi".
  • 1980: Wrocławska Nagroda Teatralna Brązowa Iglica.
  • 1981: Wrocławska Nagroda Teatralna Srebrna Iglica.
  • 1984: Wrocławska Nagroda Teatralna Złota Iglica.
  • 1985: Jeleniogórski Aktor Czterdziestolecia z okazji jubileuszu Miasta i Teatru.
  • 1986: Wrocławska Nagroda Teatralna Brązowa Iglica.
  • 1993: Srebrny Kluczyk w plebiscycie czytelników "Nowin Jeleniogórskich" dla najpopularniejszego aktora Teatru Animacji.
  • 1998: Srebrny Kluczyk w plebiscycie czytelników "Nowin Jeleniogórskich" dla najpopularniejszego aktora.
  • 2006: Honorowy Obywatel Piechowic.
  • 2016: Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bibliografia:

  1. Andrzejewski G. 35 lat na scenie. Karkonosze, 1990, nr 9, s. 3-5.
  2. Czepielewski R. Odszedł Ryszard Wojnarowski. Jelonka, 2016, nr 9, s. 7.
  3. Czepielewski R. Ryszard Wojnarowski aktor spełniony. [online]. Jelonka. [dostęp: 14 września 2020]. Dostępny w Internecie: https://www.jelonka.com/ryszard-wojnarowski-aktor-spelniony-65753.
  4. Frąckiewicz Z. Mój teatr i ja. Słowo Polskie, 1980, nr 69, s. 3.
  5. Frąckiewicz Z. Tak widzą teatr. Słowo Polskie, 1981, nr 62, s. 5.
  6. Frąckiewicz Z. Życzenia laureatów. Słowo Polskie, 1986, nr 69, s. 6.
  7. Grzelak A. Nie szkoda grać. Słowo Polskie, 1990, nr 225, s. 4.
  8. M.T.S. Jubileusz poza teatrem. Słowo Polskie, 1995, nr 162, s. 15.
  9. Murański J. Sławy niesyci. Nowiny Jeleniogórskie, 1995, nr 13, s. 12-13.
  10. Osobowość na scenie. Nowiny Jeleniogórskie, 1978 nr 37, s. 8.
  11. Ostatnia droga Ryszarda Wojnarowskiego. [online]. 24jgora.pl. [dostęp: 14 września 2020]. Dostępny w Internecie: https://24jgora.pl/artykul/ostatnia-droga-ryszarda/538222.
  12. Perzyński M. Moim marzeniem było zagrać... Papkina. Gazeta Robotnicza, 1990, nr 255, s. 4.
  13. Potoczak-Pełczyńska M. Bohater jednego wieczoru? Nowiny Jeleniogórskie, 1995, nr 3, s. 11.
  14. Potoczak-Pełczyńska M. Wybitny aktor na scenie życia. Nowiny Jeleniogórskie, 2016, nr 38, s. 10.
  15. Przeździęk K. Ubaw z geniuszem humoru. Jelonka, 2010, nr 37, s. 10.
  16. Ryszard Wojnarowski. [online]. Encyklopedia Teatru Polskiego. [dostęp: 14 września 2020]. Dostępny w Internecie: http://www.encyklopediateatru.pl/osoby/5261/ryszard-wojnarowski.
  17. Ryszard Wojnarowski. [online]. Film Polski. [dostęp: 14 września 2020]. Dostępny w Internecie: https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1114664.
  18. Wrażliwość i wewnętrzna skromność. Nowiny Jeleniogórskie, 1978, nr 37, s. 8-9.

Spis ilustracji:

  • Fotografia główna: Ryszard Wojnarowski, ok. 1957 r.
  1. Ryszard Wojnarowski, 1937.
  2. Ryszard Wojnarowski, 1937.
  3. Rodzice we Lwowie, ok. 1936.
  4. Ryszard Wojnarowski ok. 1945.
  5. Ryszard Wojnarowski jako tzw. "dżolero", ok. 1957.
  6. Paweł Trybalski, Ryszard Wojnarowski. Michałowice.
  7. Narodowe Czytanie, Piechowice.
  8. Dyplom Honorowy Ministra Kultury, 1985.
  9. Dyplom z okazji 30 lecia Teatru Jeleniogórskiego, 1975.
  10. Gratulacje Prezydenta Miasta Jeleniej Góry z okazji 35 lecia pracy artystycznej, 1990.
  11. Gratulacje wojewody jeleniogórskiego z okazji 35 lecia pracy artystycznej, 1990.
  12. Srebrny Klucz, 1978.
  13. Dyplom honorowy "Zasłużony dla miasta Jeleniej Góry", 1983.
  14. Dyplom Przyjaciela Programu "Działanie Chleba", 2002.
  15. Gratulacje z okazji 40 lat pracy artystycznej od Jadwigi, Katarzyny i Tadeusza Kutów, 1995.
  16. Gratulacje od przyjaciół z okazji 40 lat pracy artystycznej, 1995.
  17. Pismo prezesa ZASP z okazji 40 lat pracy artystycznej, 1995.
  18. Gratulacje dyrektora Teatru Jeleniogórskiego za rolę Papkina w "Zemście", 1985.
  19. Dyplom Słowa Polskiego, 1993.
  20. Postanowienie Rady Miasta o przyznaniu Nagrody Miasta Jeleniej Góry, 1983.
  21. List od posła Mariana Michalskiego z okazji 40 lat pracy artystycznej, 1995.
  22. Pismo wojewody z okazji 30 lecia Teatru Jeleniogórskiego, 1975.
  23. Medal honorowy "Zasłużony dla miasta Jeleniej Góry", 1983.
  24. Program do spektaklu "Jak zostać artystą", 2007.

Waldemar Wilk




1. Ryszard Wojnarowski, 1937.
2. Ryszard Wojnarowski, 1937.
3. Rodzice we Lwowie, ok. 1936.
4. Ryszard Wojnarowski ok. 1945.
5. Ryszard Wojnarowski jako tzw. ''dżolero'', ok. 1957.
6. Paweł Trybalski i Ryszard Wojnarowski w Michałowicach.
7. Narodowe Czytanie, Piechowice.
8. Dyplom Honorowy Ministra Kultury, 1985.
9. Dyplom z okazji 30 lecia Teatru Jeleniogórskiego, 1975.
10. Gratulacje Prezydenta Miasta Jeleniej Góry z okazji 35 lecia pracy artystycznej, 1990.
11. Gratulacje wojewody jeleniogórskiego z okazji 35 lecia pracy artystycznej, 1990.
12. Srebrny Klucz, 1978.
13. Dyplom honorowy ''Zasłużony dla miasta Jeleniej Góry'', 1983.
14. Dyplom Przyjaciela Programu ''Działanie Chleba'', 2002.
15. Gratulacje z okazji 40 lat pracy artystycznej od Jadwigi, Katarzyny i Tadeusza Kutów, 1995.
16. Gratulacje od przyjaciół z okazji 40 lat pracy artystycznej, 1995.
17. Pismo prezesa ZASP z okazji 40 lat pracy artystycznej, 1995.
18. Gratulacje dyrektora Teatru Jeleniogórskiego za rolę Papkina w ''Zemście'', 1985.
19. Dyplom Słowa Polskiego, 1993
20. Postanowienie Rady Miasta o przyznaniu Nagrody Miasta Jeleniej Góry, 1983.
21. List od posła Mariana Michalskiego z okazji 40 lat pracy artystycznej, 1995.
22. Pismo wojewody z okazji 30 lecia Teatru Jeleniogórskiego, 1975.
23. Medal honorowy ''Zasłużony dla miasta Jeleniej Góry'', 1983.
24. Program do spektaklu ''Jak zostać artystą'', 2007.


Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej
© JCIiER Książnica Karkonoska 2020
Jelenia Góra