archiwista, historyk, bibliotekarz
Eugenia Triller urodziła się 4 grudnia 1908 r. w Rudkach koło Lwowa. Była archiwistką, historykiem i bibliotekarzem. Pionierem polskiej archiwistyki na Dolnym Śląsku.
Jej rodzicami byli Henryk Triller - pisarz u adwokata i Regina z domu Karp pozostająca przy mężu i zajmująca się domem. Rodzina mieszkała we wspomnianych Rudkach.
W domu rodzinnym Eugenii Triller wychowywało się pięcioro dzieci: dwóch chłopców i trzy dziewczynki. Rodzice zapewnili im wszystkim staranne wykształcenie. Eugenia, po ukończeniu czteroklasowej szkoły powszechnej w rodzinnych Rudkach, przez 8 lat uczęszczała do prywatnego gimnazjum żeńskiego w Samborze, w którym w 1926 r. zdała egzamin maturalny. Następnie wstąpiła na Uniwersytet im. Jana Kazimierza we Lwowie, podejmując studia historyczne, które ukończyła w 1932 r. z tytułem magistra historii obroną pracy magisterskiej pt. "Konstanty Korniakt (1517-1603) protoplasta rodziny Korniaktów w Polsce", pisanej pod kierunkiem prof. Jana Ptaśnika, a po jego śmierci dokończonej pod kierunkiem prof. E. Modelskiego.
Pierwszą pracę zawodową podjęła już w 1930 r., zatrudniając się w Oddziale Grodzkim Archiwum Państwowego we Lwowie, gdzie prowadziła poszukiwania genealogiczne na rzecz osób trzecich. Jednocześnie podjęła własne badania w innych lwowskich archiwach: Miejskim, Kapitulnym, Konsystorskim oraz w zbiorach prywatnych: Dziubińskich i Szczepańskich. W wyniku tych badań powstało kilka artykułów naukowych, zamieszczonych m.in. w "Miesięczniku Herladycznym". W czasie okupacji radzieckiej Lwowa (1940-1941) Eugenia Triller latach była zatrudniona najpierw jako pracownik naukowy w tamtejszym Archiwum Państwowym, a od 19 marca do czerwca 1941 r. jako kierownik archiwów Oddziału Banków Polskich. W czasie okupacji hitlerowskiej, po 22 czerwca 1945 r., wróciła do Rudek, gdzie najpierw udzielała prywatnych lekcji, a po wkroczeniu wojska radzieckich, od października 1944 r., pracowała w tamtejszej szkole powszechnej jako nauczyciel: historii, chemii i fizyki w klasach 5-8. Latem 1945 r., jak większość Polaków z terenów wschodnich, zmuszona została do wyjazdu z rodzinnego miasta. Po wielu perypetiach, i nieudanej próbie podjęcia pracy w Krakowie, dotarła ostatecznie do Jeleniej Góry, gdzie 14 sierpnia 1945 r. została kierownikiem tutejszego Archiwum Miejskiego. W ten sposób stała się pierwszym etatowym polskim archiwistą na Dolnym Śląsku.
W początkowych latach pracy w Jeleniej Górze Eugenia Triller koncentrowała się przede wszystkim na odnalezieniu i powtórnym zgromadzeniu w Archiwum Miejskim Jeleniej Góry akt wywiezionych stąd w czasie wojny. Pomimo trudności udało się jej zakończyć ten etap w 1947 r. pełnym sukcesem. Przy okazji zabezpieczała także archiwalia innej proweniencji (prywatne i państwowe), które sukcesywnie przekazywała do Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz do tamtejszego Archiwum Archidiecezjalnego. Dzięki jej osobistemu zaangażowaniu ocalone zostały przed bezpowrotną utratą bądź zniszczeniem bezcenne materiały archiwalne dotyczące przeszłości Jeleniej Góry, Karkonoszy oraz wielu innych terenów Śląska. Dzięki niej można dziś zgłębiać przeszłość tych terenów oraz lepiej poznawać życie i kulturę mieszkających tu przed nami ludzi. Przywożone do Archiwum akta były na bieżąco porządkowane, otrzymując dawny układ w oparciu o zachowane środki ewidencyjne. Eugenia Triller odtwarzała też i kompletowała księgozbiór archiwalny, który przez kilka powojennych lat stanowił praktycznie jedyną udostępnianą biblioteką naukową w mieście i regionie. Zasób ten służył również wielu badaczom z całego kraju.
W oparciu o posiadane materiały archiwalne już w 1945 r. Eugenia Triller rozpoczęła studia nad przeszłością miasta. Nie miała kłopotów z odczytywaniem źródeł, gdyż znała dobrze m.in. język niemiecki oraz łacinę, a także posiadała sporą praktykę archiwalną jeszcze ze Lwowa. Te umiejętności oraz sumienność badawcza, pomimo wielu obowiązków administracyjnych sprawiły, iż jeszcze w 1946 r. napisała i wydała anonimowo dwie broszurki: "Kościoły i kaplice Jeleniej Góry" oraz "Jelenia Góra. Szkic historyczny". Książeczki te stanowiły pierwsze naukowe, a jednocześnie powszechnie dostępne, polskie prace o przeszłości Jeleniej Góry i okolic. Poza nimi Eugenia Triller opublikowała liczne artykuły o dziejach regionu w prasie i czasopismach lokalnych. Bierze też udział w życiu naukowym regionu, będąc członkiem założycielem jeleniogórskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1947), jak również reprezentując miasto na sesjach naukowych, w tym na Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich, obradującym we Wrocławiu w 1948 r.
Jako pracownica Zarządu Miejskiego uczestniczy też aktywnie w jego pracach, prowadząc wiele spraw należących do Wydziału Kultury. Osobiście inicjowała wiele przedsięwzięć kulturalnych w Jeleniej Górze, jak choćby: zmianę napisów na frontonie Ratusza oaz w sali rajców (1946), wielkie obchody 840-lecia Jeleniej Góry (w 1948 r.), zmianę nazw niektórych ulic (1947), przeprowadzenie badań wykopaliskowych na Wzgórzu Krzywoustego (1948). Z własnej inicjatywy organizuje też liczne wystawy (książek i dokumentów) oraz odczyty i prelekcje poświęcone dziejom Śląska. Niemal etatowo oprowadza po mieście i okolicach gości Prezydenta Jeleniej Góry. Eugenia Triller uczestniczy też aktywnie w działalności społecznej. Szczególnie w działaniach Ligi Kobiet, a w latach 1947-1950 w Towarzystwie Pomocy Młodzieży Szkół Wyższych we Wrocławiu Koło w Jeleniej Górze. W ramach tego ostatniego, pomimo swych niewysokich poborów dzieli się pieniędzmi z potrzebującą młodzieżą, fundując jej stypendia, opłacając miejsca w bursach i akademikach, udzielając jej pomocy naukowej. Pracuje też dużo społecznie.
Eugenia Triller przez cały czas pobytu w Jeleniej Górze żyła niezwykle skromnie. Chyba jako jedyna pracownica Zarządu Miejskiego o randze kierowniczej nigdy nie otrzymała własnego mieszkania, zadawalając się wynajmowaniem pojedynczych pokoi u innych (np. w budynku przy ul. Kopernika 1). Gdy to stało się niemożliwe, zamieszkała wreszcie w budynku samego Archiwum, na strychu. Nigdy nie walczyła o luksusy dla siebie, starając się za to pomagać innym i jak najlepiej pracować dla miasta i jego mieszkańców.
W 1951 r. Archiwum Miejskie zostaje upaństwowione, stając się oddziałem Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Jednak praca w nowych warunkach, w których archiwista stawał się przede wszystkim urzędnikiem, a nie naukowcem, nie odpowiadała Eugenii Triller zupełnie. Dlatego też rozwiązała ona umowę o pracę z Archiwum i wyjechała do Wrocławia. Zamieszkała w niewielkiej kawalerce przy ul. Kołłątaja. Zatrudniła się zaś jako bibliotekarz w Dziale Starych Druków Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Zakład ten był dla niej namiastką zapamiętanego z lat młodzieńczych Lwowa. Pracując w Bibliotece Ossolineum Eugenia Triller przeszła wszystkie szczeble, od bibliotekarza naukowego do starszego kustosza dyplomowanego. Na emeryturę przeszła 31 maja 1969 r.
Przez cały czas pracy zawodowej, a następnie pobytu na emeryturze, Eugenia Triller aktywnie działała na rzecz nauki i kultury, m.in. biorąc udział w pracach Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, uczestnicząc w wielu sesjach naukowych, publikując kilkadziesiąt prac i studiów z zakresu archiwistyki, bibliotekoznawstwa i numizmatyki. Nie zapominała też o Jeleniej Górze. Utrzymywała stałe kontakty z tutejszym Muzeum Regionalnym oraz z Karkonoskim Towarzystwem Naukowym. Opublikowała swoje wspomnienia w wydanym w 1985 r. zbiorze relacji pionierów Jeleniej Góry, a wcześniej przyczyniła się do odzyskania przez miasto pucharu Rady Miejskiej Jeleniej Góry, który trafił już do rąk warszawskich paserów.
Eugenia Triller, archiwistka lwowska, pierwsza polska archiwistka w Jeleniej Górze, bibliotekarka i archiwistka wrocławska, zmarła we Wrocławiu dnia 21 września 1996 r. Pochowano Ją 25 września 1996 r. na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.
Bibliografia prac Eugenii Triller za lata 1935-1996
1935
- Mieszkańcy Wschodu we Lwowie (cz. 1), "Miesięcznik Heraldyczny", R. 14, 1935, Nr 10, s. 154-158.
1937
- Interesa Lwowian z Mołdawią w II połowie XVI wieku. "Miesięcznik Heraldyczny", R. 16, 1937, Nr 1
- Wiekowe połączenia Dniestru Wisznią ze Sanem. "Czasopismo Lwowskie", 14.02.1937
- Na szlaku mającym połączyć Bałtyk z Morzem Czarnym. Z mapką. "Wiek Nowy", 23.05.1937
1938
- Odpowiedź na zagadnienie 181 z r. 1935 [dot. Jana Rudgierza Laskowskiego]. "Miesięcznik Heraldyczny", R. 17, 1938, Nr 1
- Sarkofag nieznanego rycerza w kościele parafialnym w Rudkach. "Miesięcznik Heraldyczny", R. 17, 1938, Nr 3
- Mieszkańcy Wschodu we Lwowie (cz. 2). "Miesięcznik Heraldyczny", R. 17, 1938, Nr 4, s. 57-61
- Sprostowanie do sprostowania artykułu "Sarkofag nieznanego rycerza w kościele parafialnym w Rudkach". "Miesięcznik Heraldyczny", R. 17, 1938, Nr 9
- Mauzoleum rodziny Szczepańskich w Kartuzach. "Miesięcznik Heraldyczny", R. 17, 1938, Nr 10
- Aleksander Fredro i Rudki [odpowiedź na artykuł: "Nikt nie pamięta o Fredrze"]. "Wiek Nowy", 29.07.1938
- Stan obecny szlachty zagrodowej we wsiach Czajkowice i Kołbajowice powiatu rudeckiego. Opracowała w terenie Eugenia Trillerówna, "Polskie osadnictwo historyczne", Warszawa 1938, III tabl., s. 129, nlb.4, egz. powielany
1946
- Jelenia Góra. Szkic historyczny. Z archiwów miejskiego i kościelnego. Jelenia Góra [1946], ss. 31 [anonimowo]
- Kościoły i kaplice Jeleniej Góry. Z archiwum kościelnego. Jelenia Góra 1946, ss. 40 [anonimowo]
- Jak zdobywano Jelenią Górę. "Pionier", 1946, nr 20
- Jelenia Góra. Odkrycie w Archiwum Miejskim. "Słowo Polskie", 7.12.1946
- Skonfiskowane książki z okresu wojny. Sensacyjne odkrycie w Archiwum Miejskim w Jeleniej Górze. "Naprzód Dolnośląski", 29.11.1946
1947
- Puchar jeleniogórski z 1361 r.. "Śląsk. Miesięcznik Ilustrowany", Nr 1, kwiecień, 1947, s. 3-6.
- Katakumby jeleniogórskie. "Śląsk. Miesięcznik Ilustrowany", Nr 4/5, lipiec-sierpień 1947, s. 14.
- Historia miasta i powiatu Jelenia Góra. "Śląsk. Miesięcznik Ilustrowany", Nr 4/5, lipiec-sierpień 1947, s. 18-24 [toż w Miasto i powiat Jelenia Góra, Jelenia Góra 1947, s. 2-8].
- Miasto Jelenia Góra (Od objęcia urzędowania przez władze polskie do 1 marca 1947 r.). "Śląsk. Miesięcznik Ilustrowany", Nr 4/5, lipiec-sierpień 1947, s. 24-35 [toż w Miasto i powiat Jelenia Góra, Jelenia Góra 1947, s. 8-19].
- Wyjątek z napisu umieszczonego w skrzynce kamiennej w fundamencie obecnego ratusza w Jeleniej Górze. Podała do wiadomości i przetłumaczyła E.T., "Śląsk. Miesięcznik Ilustrowany", Nr 4/5, lipiec-sierpień 1947, s.35 [toż w Miasto i powiat Jelenia Góra, Jelenia Góra 1947, s. 19].
1948
- Nowe dowody polskości Śląska w Archiwum jeleniogórskim. "Jeleniogórskie Słowo Polskie", 1948, Nr 48
- Księga metrykalna dowodem polskości Ziem Odzyskanych. "Jeleniogórskie Słowo Polskie", 1948, 27 maja, Nr 144, s. 4.
- W trzy godziny miasto stanęło w płomieniach. Opowieść o ratuszu jeleniogórskim. "Jeleniogórskie Słowo Polskie", 1948, 7.07., Nr 185, s. 4.
- Grzebiąc w archiwach. "Trybuna Robotnicza", 18.08.1948
1953
- Pierwsze polskie wydanie "Podróży kapitana Gulliwera". "Ze Skarbca Kultury", z. 1, Wrocław 1953
- Chronologia na Litwie. "Ze Skarbca Kultury", z. 1, Wrocław 1953, s. 120-123.
1954
- Gotfryd Buckisch, zapomniany historyk i archiwista Piastów brzeskich. "Comptes rendus de Societe des Siences et des Lettres de Wrocław", Wrocław 1954, s. 37-38.
1957
- Gotfryd Bukisch, zapomniany historyk i archiwariusz Piastów brzeskich. "Sprawozdania Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego", t. 9, Wrocław 1954 [1957], s. 51-52.
- Odzwierciedlenie czynności kancelaryjnych w drukach polskich XVIII wieku. "Sprawozdania Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego", t. 9, Wrocław 1954 [1957], s. 70.
- Głos w dyskusji nad "Problemami starych druków w polskich bibliotekach naukowych" na II konferencji Naukowej Komisji Bibliografii i Bibliotekoznawstwa. "Sprawozdania Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego", t. 9, Wrocław 1954 [1957]
- Stanisław Konstanty Pietruski w świetle korespondencji zachowanej w zbiorach ossolińskich. "Rocznik Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich", t. 5, Wrocław 1957, s. 577-621.
1958
- Na marginesie "Chronologii polskiej". "Ze Skarbca Kultury", z. 2(11), 1958, s. 91-98.
1959
- O lisowczykach w ziemi Kłodzkiej, według "Przewag" ... Wojciecha Dębołęckiego. "Rocznik Ziemi Kłodzkiej", t. 3, 1958, Kłodzko 1959, s. 139-151.
1960
- Głos w dyskusji nt. referatu Adama Kaczmarka: "Nowe zadania genealogii polskiej" - w sekcji nauk pomocniczych historii na VIII Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich w Krakowie 1958 [w:] "VIII Powszechny Zjazd Historyków Polskich w Krakowie. Nauki Pomocnicze Historii", Kraków 1960
- Wędrówki po Dolnym Śląsku. "Magazyn Tygodniowy Gazety Robotniczej", 16-18.04.1960
- Największa beczka w Europie. "Problemy. Popularny Miesięcznik Naukowy", z. 8, 1960
- Od Bolka II do jubilera warszawskiego. Niezwykłe dzieje pucharu jeleniogórskiego. "Problemy. Popularny Miesięcznik Naukowy", z. 10, 1960
1961
- Bibliografia konstytucji sejmowych XVII wieku w Polsce w świetle badań archiwalnych. "Sprawozdania Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego" z 1958 r., Wrocław 1961
- Na marginesie "Genealogii" W. Dworzaczka, "Sprawozdania Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego" z 1960. Wrocław 1961, s. 30-32.
1962
- Znaczenie badań archiwalnych nad drukami urzędowymi XVI wieku. (Na marginesie pracy Marii Cytowskiej). "Roczniki Biblioteczne", R. 5, Wrocław 1961 [1962], z. 1/4, s. 323-335, s. 324-335.
- Indeks do Inwentarza rękopisów Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Wrocław 1962 [współpraca]
- Zapiski Piotra Wiesiołowskiego na kalendarzu Stadiusa. "Roczniki Biblioteczne", R. 6, Wrocław 1962, z. 3-4, s. 29-40
- Gottfried Bukisch, einvergessener Geschichtsschreiber und Archivar der Brieger Piasten. "Comptes rendus de Societe des Siences et des Lettres de Wrocław", WTN, Wrocław 1962
- Reflets des procedes de chancellarie dans les imprimés polonais du XVIII siecle. WTN, Wrocław 1962
1963
- Bibliografia konstytucji sejmowych XVII wieku w Polsce w świetle badań archiwalnych, Wrocław 1963, s. XXVI, 122 [Wrocławskie Towarzystwo Naukowe. Śląskie Prace Bibliograficzne i Bibliotekoznawcze, T. 7]
- Katalog inkunabułów Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Kontynuacja "Katalogu" Alodii Kaweckiej-Gryczowej, "Ze Skarbca Kultury", Wrocław 1963, z. 15, s. 263-290.
1964
- Zapiski Piotra Wiesiołowskiego na kalendarzu Stadiusa. "Sprawozdanie Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego" z 1962 r., Wrocław 1964
- Karol Beyer, numizmatyk i archeolog (1818-1877). "Wiadomości Numizmatyczne", R. 8, z. 3-4, 1964, s. 189-200 (sprostowanie tamże, R. 9, 1965, z. 1, s. 72)
1965
- Z listów Karola Beyera do Emeryka Hutten Czapskiego. "Biuletyn Numizmatyczny", Nr 6-7, 1965, s. 104-106.
1966
- Legenda aurea Jakuba de Voragine w rękopiśmiennych zbiorach ossolińskich. "Roczniki Biblioteczne", R. 9, Wrocław 1965 [1966], z. 3-4, s. 366-373.
- Jeszcze o fotografiach Beyera. "Biuletyn Numizmatyczny", Nr 10-11, 1966, s. 173-175.
- Inwentarz rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. t. 3, Wrocław 1966 [współpraca]
1967
- Pierwsze Koło numizmatyczne w Polsce. "Ze Skarbca Kultury", z. 18, 1967, s. 198-210.
- Wybrane listy z korespondencji numizmatycznej Karola Beyera. "Ze Skarbca Kultury", z. 18, 1967, s. 268-282
- Kontakty Karola Beyera z Augustem Bielowskim. [w:] "Ossolineum (1847-1967). Księga pamiątkowa w 150-lecie Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich", red. nauk. B. Olszewicz, Wrocław 1967, s. 197-213
1968
- Beyer Karol, Wybrane listy z korespondencji numizmatycznej Karola Beyera. oprac. i wyd. E. Triller, Wrocław 1968.
- Tradycja czwartków numizmatycznych warszawskich. "Biuletyn Numizmatyczny", nr 31, 1968, s. 586-587.
- O inkunabułach w zbiorach lwowskich. "Roczniki Biblioteczne", R. 11, Wrocław 1967 [1968], z. 1/2, s. 183-192
- Pierwsze koło numizmatyczne w Polsce. "Ze Skarbca Kultury", z. 18, Wrocław 1967 [1968], s. 198-210
- Incipity średniowiecznych rękopisów w zbiorach Biblioteki Ossolineum (Nowe nabytki). "Roczniki Biblioteczne", R. 12, Wrocław 1969, z. 3-4, s. 456-470
1969
- Karol Beyer pierwszy fotograf polski - fotografem naukowym [Streszczenie referatu wygłoszonego na II sympozjum fotografii naukowej w 1968 r.). "Roczniki Sekcji Fotografii Naukowej", Wrocław 1969, s. 117-125.
- Materiały do bibliografii druków urzędowych XVIII wieku w Polsce w zbiorach Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. "Ze Skarbca Kultury", z. 20, Wrocław 1969, s. 211-274.
- Karol Beyer fotograf polski - fotografem naukowym. "Sprawozdanie Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego", Ser. A, t. 24, Wrocław 1969 [1971], s. 29-31.
1970
- Karol Beyer - pierwszy światłodrukarz w Polsce. "Roczniki Biblioteczne", R. 14, Wrocław 1970 [1971], z. 3-4, s. 675-701.
- Nieznane szczegóły z życia Karola Beyera. "Biuletyn Numizmatyczny", Nr 10, 1970, s. 192.
1971
- Legenda o Kunegundzie w świetle historii zamku. "Wrocławski Tygodnik Katolicki", Nr 21, Wrocław 1971.
- Dwa drezdeńskie katalogi inkunabułów. [rec. z: Helmut Deckert, Katalog der Inkunabulen der Sächsischen Landesbibliothek zu Dresden. Leipzig 1957; oraz z: tenże, Katalog der Inkunabulen und Bezirksbibliotheken Karl-Marx-Stadt. Berlin 1968], "Roczniki Biblioteczne", R. 15, Wrocław 1971, z. 3-4, s. 113-118.
- Dwa drezdeńskie katalogi inkunabułów: Komunikat. Komisja Bibliografii i Bibliotekoznawstwa, posiedzenie dnia 22 stycznia [w:] "Sprawozdania Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego", t. 26A, 1971, s. 23-25.
1972
- Głos w dyskusji na sesji jubileuszowej Ossolineum 1967. wydrukowany wraz ze sprawozdaniem z całej uroczystości, Wrocław 1972
- Dwa drezdeńskie katalogi inkunabułów. "Sprawozdania Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego" za rok 1971, Wrocław 1972, s. 23-24.
- Inwentarz rękopisów Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. t. 4, Wrocław 1972 [współpraca]
- Katalog inkunabułów Biblioteki Kapitulnej we Wrocławiu (nie objętych centralnym katalogiem). "Roczniki Biblioteczne", R. 16, Wrocław 1972 [1973], z. 1-2, s. 283-325.
- Batowski Aleksander, Beyer Karol. (w:) "Słownik pracowników książki polskiej", Łódź-Warszawa 1972, s. 62.
1973
- Karol Beyer - ojciec polskiej fotografii krajoznawczej. "II Sympozjum Fotografii Krajoznawczej PTTK", Opole 1973, ss. 25.
- Styky Karla Beyera s numismatiky v Čechach ve 40-70 letach 19 stoleti. "Numismatiskě listy", R. 28, Nr 5-6, Praha 1973, s. 138-148.
1975
- Stanisław Konstanty Pietruski (1818-1874) ornitolog, entomolog i pomolog. "Rocznik Zakładu Narodowego im Ossolińskich", t. 10, Wrocław1975, s. 113-136.
- Inwentarz rękopisów Biblioteki Zakładu narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. t. 5, Wrocław 1975 [współpraca].
1978
- Losy archiwum rodzinnego Fredrów z Beńkowej Wiszni. "Ze Skarbca Kultury", z. 30, Wrocław 1978, s. 147-161.
1980
- Związki Stanisława Konstantego Pietruskiego z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich. "Ze Skarbca Kultury", z. 33, 1980, s. 193-227.
- Jeszcze o krzyżach pokutnych. "Słowo Polskie", Nr 147, 1980
1981.
- Falsyfikaty majnestowskie w świetle korespondencji Karola Beyera. "Biuletyn Numizmatyczny", nr 10, 1981, s. 181-186.
1982
- Związki Karola Beyera z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich. "Ze Skarbca Kultury", z. 36, 1982, s. 161-204.
- Karol Beyer tropicielem falsyfikatów Igla. "Biuletyn Numizmatyczny", nr 8, 1982, s. 141-146.
1984
- Karol Beyer (1818-1877) działacz i naukowiec. (w:) Karol Beyer 1818-1877. Pionier fotografii polskiej, Muzeum Sztuki w Łodzi, październik-listopad 1984, s. 11-28 (katalog wystawy).
1985
- Archiwum Miejskie w Jeleniej Górze. [w:] Wspomnienia pionierów [dodatek do:] "Rocznik Jeleniogórski", t. 23, 1985, s. 41-44.
- [Tyszkiewicz Eustachy], Listy do Karola Beyera (wyd. Eugenia Triller), Zapomniany projekt pisma starożytnego. "Biuletyn Numizmatyczny", Nr 11/12, 1985, s. 223-225.
- Kontakty Karola Beyera z Wrocławiem. "Komunikat Wewnętrzny (Sekcji Numizmatycznej Oddziału Wrocławskiego PTAiN)", nr 2, 1985, s. 1-2; nr 3, 1985, s. 4-5.
- Zapomniany projekt pisma starożytnego. "Biuletyn Numizmatyczny", nr 11-12, 1985, s. 223-225.
1987
- Działalność patriotyczna Karola Beyera [w:] "Materiały z sesji naukowej poświęconej Karolowi Beyerowi", Warszawa 1987, s. 7-55.
1988
- Udział Karola Beyera w manifestacjach narodowych i powstaniu styczniowym. "Ze Skarbca Kultury", z. 46, 1988, s. 109-138.
1989
- Kontakty Karola Beyera z Wrocławiem. (w:) Piwko Zdzisław, 40 lat wrocławskiej sekcji numizmatycznej 1949-1989, Wrocław 1989, s. 67-75.
1990
- Fredrowie i ich krypta grobowa. "Wieczór Wrocławia" 1990, nr 179.
1992
- Wykopaliska monet Karola Beyera. Warszawa 1991 [1992], ss. 104 ["Wiadomości Numizmatyczne", R. 35, z. 1/2 s. 1-104].
1993
- Przyczynek do wykopaliska wienieckiego. "Biuletyn Numizmatyczny", nr 4, 1993, s. 39-41.
- Wykopaliska śląskie monet Karola Beyera. "Wiadomości Zakładu Narodowego im. Ossolińskich", nr 8, 1993, s. 2.
1994
- Karol Beyer - prekursorem zainteresowań polskim pieniądzem papierowym. "Biuletyn Numizmatyczny", nr 4, 1994, s. 6-12.
- Kontakty Karola Beyera z Juliuszem Iversenem. "Biuletyn Numizmatyczny", nr 3, 1994, s. 17-24.
- Skarb złotych monet wykopany w XVIII w. w Cisnej. "Biuletyn Numizmatyczny", nr 1, 1994, s. 43.
1995
- W sprawie "Wykopalisk monet Karola Beyera". Wrocław 1995, ss. 15 (nakład własny.
- "Medalierstwo i Falerystyka". Uwagi do zeszytu specjalnego 1995 r. Wrocław.
- Czwarta suita medali władców polskich - Karol Beyer - Józef Zelt. "Czasopismo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich", z. 6, 1995, s. 179-180.
1996
- "Medalierstwo i Falerystyka". Uwagi do zeszytu specjalnego 1995 r. Wrocław 1996, ss. 9 (nakład własny: mszpis powiel.).
O Eugenii Triller pisali:
Ivo Łaborewicz, Eugenia Triller - jeleniogórska archiwistka [4.XII 1908 - 21.IX 1996]. "Rocznik Jeleniogórski", t. 29, 1997, s. 193-194
Ivo Łaborewicz, Eugenia Triller. "Archeion", t. 99, 1998, s. 378-380
Robert Pieńkowski, Eugenia Triller (14. XII 1904 - 21. IX 1996). "Wiadomości Numizmatyczne", 1997, z. 1/2, s. 110-112
oprac. Ivo Łaborewicz
Fot. ze zbiorów
Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze |