| działacz społeczny, literat |
Hannah Fechner z domu Riehm (1865-1931) pochodziła z rodziny pastora.
W młodości wstąpiła do angielskiej służby misyjnej i wyjechała do Indii, gdzie przebywała 24 lata. Założyła tam około 50 przedszkoli, szkół i szpitali, służąc pomocą najuboższym warstwom społecznym. Ta niewysoka, o gładko zaczesanych włosach i w okularach o ciemnej oprawie kobieta była niezwykle serdeczną, pełną energii osobą, niosącą pomoc chorym i potrzebującym. Hannah Fechner była zafascynowana religią i kulturą buddyjską, przy czym uznawana była za jedną z najlepszych znawczyń Indii. Niespodziewany wybuch I wojny światowej w sierpniu 1914 r. zastał ją na urlopie w Niemczech, co nie pozwoliło jej powrócić na subkontynent indyjski i praktycznie podcięło jej dotychczasową egzystencję.
Po powrocie do Niemiec rozpoczęła udzielać korepetycji z języka angielskiego, a także zaczęła zajmować się twórczością literacką. W pisanych z talentem szkicach i niewielkich opowiadaniach przestawiała fragmenty wspomnień ze swego pobytu w Indiach. Tematyka ta cieszyła się w Niemczech lat dwudziestych XX w. sporą popularnością.
Na początku lat dwudziestych Hannah Riehm poznała Hannsa Fechnera. W Szklarskiej Porębie poprzez wykłady i odczyty propagowała kulturę subkontynentu indyjskiego, a w domu przy ul. Dolnej miała buddyjski ołtarzyk, który przywiozła z Indii. Dnia 28.12.1921 r. wygłosiła w Szklarskiej Porębie wykład zatytułowany "Tajemnice indyjskich fakirów", a dnia 3.01.1922 r. mówiła o indyjskich kobietach. Od 1923 r. na stałe zamieszkała z Hannsem Fechnerem w Szklarskiej Porębie Średniej w starej wiejskiej chacie "Hütte Hegal" pochodzącej z 1713 r., przy ul. Dolnej 11 i wzięła z nim ślub. Żonie Hannah ociemniały Fechner dyktował wspomnienia ze swego artystycznego życia.
Hannah Fechner zmarła po krótkiej chorobie w "Hütte Hegal" dnia 9.04.1931 r. Ostatnią, niedokończoną jej pracą była książka poświęcona Hannsowi Fechnerowi. Zgodnie z życzeniem Hannah Fechner została skremowana w Jeleniej Górze i pochowana obok Hannsa Fechnera na cmentarzu ewangelickim w Szklarskiej Porębie Dolnej.
Bibliografia:
- Brade, J., Moog, S. W szarej strefie politycznej. Artyści w Karkonoszach podczas narodowego socjalizmu. W: „Wspaniały krajobraz. Artyści i kolonie artystyczne w Karkonoszach w XX w.” p. red. K. Bździach. Wrocław 1999, s. 246-247.
- Grundmann, G. Künstler und Künstlerkolonien im Riesengebirge. W: Jahrbuch der Schlesischen Friedrich-Wilhelms-Universität zu Breslau. 1972, Jahrbuch 17, s. 362-363.
- Wiater, P. Zabytkowy cmentarz ewangelicki w Szklarskiej Porębie Dolnej. W: "Rocznik Jeleniogórski". Jelenia Góra 1998, s. 147-155.
Przemysław Wiater
Fotografie za: Wspaniały krajobraz : artyści i kolonie artystyczne w Karkonoszach w XX wieku = Die imposante Landschaft : Künstler und Künstlerkolonien im Riesengebirge im 20. Jahrhundert / [red. Klaus Bździach ; tł. Ewa Frątczak i in. ; aut. Daniel Antosik i in.]. Berlin ; Jelenia Góra : Gesellschaft für interregionalen Kulturaustausch e. V. : Muzeum Okręgowe, 1999.
- Rodzina Fechnerów
- Fechnerowie
- Fechner Hannah
- Dom Fechnerów
|
|