Fechner Hannah
ur. 1865,
zm. 9 kwietnia 1931, Szklarska Poręba
Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej

działacz społeczny, literat

Hannah Fechner

Hannah Fechner z domu Riehm (1865-1931) pochodziła z rodziny pastora. W młodości wstąpiła do angielskiej służby misyjnej i wyjechała do Indii, gdzie przebywała 24 lata. Założyła tam około 50 przedszkoli, szkół i szpitali, służąc pomocą najuboższym warstwom społecznym. Ta niewysoka, o gładko zaczesanych włosach i w okularach o ciemnej oprawie kobieta była niezwykle serdeczną, pełną energii osobą, niosącą pomoc chorym i potrzebującym. Hannah Fechner była zafascynowana religią i kulturą buddyjską, przy czym uznawana była za jedną z najlepszych znawczyń Indii. Niespodziewany wybuch I wojny światowej w sierpniu 1914 r. zastał ją na urlopie w Niemczech, co nie pozwoliło jej powrócić na subkontynent indyjski i praktycznie podcięło jej dotychczasową egzystencję.

Po powrocie do Niemiec rozpoczęła udzielać korepetycji z języka angielskiego, a także zaczęła zajmować się twórczością literacką. W pisanych z talentem szkicach i niewielkich opowiadaniach przestawiała fragmenty wspomnień ze swego pobytu w Indiach. Tematyka ta cieszyła się w Niemczech lat dwudziestych XX w. sporą popularnością.

Na początku lat dwudziestych Hannah Riehm poznała Hannsa Fechnera. W Szklarskiej Porębie poprzez wykłady i odczyty propagowała kulturę subkontynentu indyjskiego, a w domu przy ul. Dolnej miała buddyjski ołtarzyk, który przywiozła z Indii. Dnia 28.12.1921 r. wygłosiła w Szklarskiej Porębie wykład zatytułowany "Tajemnice indyjskich fakirów", a dnia 3.01.1922 r. mówiła o indyjskich kobietach. Od 1923 r. na stałe zamieszkała z Hannsem Fechnerem w Szklarskiej Porębie Średniej w starej wiejskiej chacie "Hütte Hegal" pochodzącej z 1713 r., przy ul. Dolnej 11 i wzięła z nim ślub. Żonie Hannah ociemniały Fechner dyktował wspomnienia ze swego artystycznego życia.

Hannah Fechner zmarła po krótkiej chorobie w "Hütte Hegal" dnia 9.04.1931 r. Ostatnią, niedokończoną jej pracą była książka poświęcona Hannsowi Fechnerowi. Zgodnie z życzeniem Hannah Fechner została skremowana w Jeleniej Górze i pochowana obok Hannsa Fechnera na cmentarzu ewangelickim w Szklarskiej Porębie Dolnej.


Bibliografia:

  1. Brade, J., Moog, S. W szarej strefie politycznej. Artyści w Karkonoszach podczas narodowego socjalizmu. W: „Wspaniały krajobraz. Artyści i kolonie artystyczne w Karkonoszach w XX w.” p. red. K. Bździach. Wrocław 1999, s. 246-247.
  2. Grundmann, G. Künstler und Künstlerkolonien im Riesengebirge. W: Jahrbuch der Schlesischen Friedrich-Wilhelms-Universität zu Breslau. 1972, Jahrbuch 17, s. 362-363.
  3. Wiater, P. Zabytkowy cmentarz ewangelicki w Szklarskiej Porębie Dolnej. W: "Rocznik Jeleniogórski". Jelenia Góra 1998, s. 147-155.

Przemysław Wiater


Fotografie za: Wspaniały krajobraz : artyści i kolonie artystyczne w Karkonoszach w XX wieku = Die imposante Landschaft : Künstler und Künstlerkolonien im Riesengebirge im 20. Jahrhundert / [red. Klaus Bździach ; tł. Ewa Frątczak i in. ; aut. Daniel Antosik i in.]. Berlin ; Jelenia Góra : Gesellschaft für interregionalen Kulturaustausch e. V. : Muzeum Okręgowe, 1999.

  1. Rodzina Fechnerów
  2. Fechnerowie
  3. Fechner Hannah
  4. Dom Fechnerów


1. Rodzina Fechnerów

2. Fechnerowie

3. Fechner Hannah

4. Dom Fechnerów
Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej
© Grodzka Biblioteka Publiczna 2006
Jelenia Góra