Holz Mieczysław
ur. 17 października 1916, Lwów
zm. 2 marca 1999, Jelenia Góra
Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej

krajoznawca, społecznik

imię i nazwisko

Mieczysław Holz popularny wśród licznych rzesz turystów górskich „Mieciu” urodził się daleko od gór, które miały stać się pasją Jego życia. Przyszedł na świat 17 października 1916 roku w stolicy Austriackiej Galicji, w samym środku działań wojennych I wojny światowej. Niewiele niestety wiemy o tamtych dziecięcych, a potem młodzieńczych czy wreszcie dorosłych latach. We Lwowie ukończył szkołę powszechną, a potem średnią szkołę techniczną.

Przyjechał na Ziemie Zachodnie tak jak tysiące jego rodaków rzuconych powojennymi ustaleniami jałtańskimi. W 1946 roku osiedlił się w Jeleniej Górze podejmując w 1948 pracę kasjera w Narodowym Banku Polskim. Dosyć szybko zaczął gromadzić wokół siebie współpracowników, a potem innych tak jak On chcących uprawiać turystyczne wędrówki po górach. Teren na którym się znalazł nadawał się przecież znakomicie do realizowania takich zainteresowań. Były wprawdzie w pierwszych latach duże trudności z wędrowaniem po terenach przygranicznych, ale można je było przynajmniej częściowo pokonywać, a poza tym były jeszcze „w odwodzie” inne nie przygraniczne pasma górskie. Wędrując prawie w każdy tydzień po swoich ukochanych górach poznawał je coraz bardziej dokładnie i w przyszłych latach można było powiedzieć, że poznał wszelkie ścieżki i szlaki turystyczne Sudetów jak mało który z przewodników. Z licznych pasji poznawczych szczególnie jakoś umiłował sobie znajomość flory. Imponował znajomością kwiatów, krzewów i drzew wzbudzając podziw nawet zawodowych znawców przedmiotu.

„Mieciu” był jednak nie tylko hobbystą wędrowania, ale także, a może nawet przede wszystkim działaczem, który uważał za swój moralny obowiązek popularyzowanie zamiłowania do uprawiania turystyki. Czynił to głównie poprzez działalność w Polskim Towarzystwie Turystyczno – Krajoznawczym, którego członkiem stał się w roku 1954. W tym samym roku zdobył uprawnienia przewodnika sudeckiego traktując ten zawód mniej zarobkowo, a głównie jako środek do popularyzacji turystyki.

W strukturach PTTK działał przez wiele lat pełniąc wiele funkcji zarówno w swoim macierzystym kole w NBP, jak i Oddziale „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. W Zarządzie Oddziału występował bez przerwy od 1958 do 1976 roku pełniąc ważne funkcje m.in. dwa razy prezesa i skarbnika, przewodniczącego i wielokrotnie członka komisji rewizyjnej . Od 1975 roku kierował jako przewodniczący Komisją Turystyki Górskiej przy Oddziale. O Jego działalności we wspomnianej komisji napisano „14/15 III 1967 – inauguracja cyklicznej imprezy „W niedziele nie ma nas w domu” wymyślonej, zorganizowanej i prowadzonej niezmiennie przez Mieczysława Holza do dziś pod egidą Oddziału PTTK i redakcji Gazety Robotniczej”.

W Zarządzie Koła Przewodników Sudeckich w Jeleniej Górze wystąpił tylko raz, ale jako jego prezes w 1958–59. Po utworzeniu w 1975 roku Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Jeleniej Górze podjął w nim aktywną działalność prowadząc Komisję Turystyk i Górskiej, aż do likwidacji struktur wojewódzkich w 1990 roku.

Od 1960 roku pełnił funkcję Przewodniczącego Terenowego Referatu Weryfikacyjnego Górskiej Odznaki Turystycznej, który zweryfikował ponad 30 tysięcy odznak różnych stopni. Systematyczność i fachowość działania „Miecia” w referacie stała się wręcz przysłowiowa. W swoim miejscu pracy dał się też poznać jako doskonały organizator wchodząc w skład komitetu organizacyjnego wszystkich edycji Ogólnopolskiego Rajdu Bankowca. We wspomnianej już akcji „W niedziele nie ma nas w domu”, zapoczątkowanej w marcu 1967 roku, a prowadzonej niemal do ostatnich lat Jego długiego życia turystycznego (30 lat) poprowadził ponad 2000 wycieczek, z udziałem ponad 30 tysięcy uczestników.

Z okresu Jego działalności w ZW PTTK pochodzi, z latami coraz bardziej zacieśniająca się, współpraca ze szkolnym ruchem turystycznym skupionym w Polskim Towarzystwie Schronisk Młodzieżowych w Jeleniej Górze. Początkowo była to tylko współpraca przy organizacji trasy typowej obozów wędrownych, w czasie której systemowo zdobywano Górską Odznakę Turystyczną, potem od 1985 roku weszła znacznie większa impreza – Ogólnopolskie Kursy Nauczycieli Kandydatów na Przodowników Turystyki Górskiej. „Mieciu” był kierownikiem 7-kolejnych kursów, z których aż 6 polegało na przejściu w ciągu trzy tygodniowej wędrówki całych Sudetów. Wykazał się w nich jako dobry organizator, świetny znawca terenu i doskonały kompan trudnej wędrówki. Kursy te ukończyło 117 osób z terenu całej Polski. Dzięki tej akcji stał się szeroko znany w kraju. Kursy te spełniły w Jego życiu jeszcze jedną rolę – przybliżyły sprawę schronisk młodzieżowych. Przez kilkanaście ostatnich lat swojej działalności turystycznej coraz częściej z nich korzystał jako z bazy noclegowej dla organizowanych przez siebie wycieczek. Szczególnie upodobał sobie utworzone w 1995 roku w sympatyczne schronisko „Złoty Widok” w Michałowicach. Tutaj świętowano 80 – lecie Jego urodzin w 1996 roku, tutaj też w październiku 1998 roku obchodził swoje pożegnanie z czynną turystyką. Miał wtedy 82 lata. Obie uroczystości zgromadziły kilkadziesiąt Jego przyjaciół i kompanów górskich wędrówek.

Zmarł 2 marca 1999 roku w swoim mieszkaniu w Jeleniej Górze. Został pochowany na jeleniogórskim, starym cmentarzu komunalnym. Towarzyszyli Mu w ostatniej drodze tłumnie przybyli uczestnicy Jego wycieczek, kursów, przyjaciele i znajomi.

Pamięć Mieczysława Holza uczczono wmurowaniem tablicy pamiątkowej na symbolicznym cmentarzu „Ludzi Gór” w Kotle Łomniczki u stóp Śnieżki. W michałowickim schronisku „Złoty Widok” odsłonięto 16 XII 2000 roku drewnianą tablicę pamiątkową (wykonawca – artysta Stanisław Zając z Piechowic – Górzyńca), ufundowaną z darów działaczy i absolwentów kursów przodownickich . W tym schronisku znajduje się ekspozycja poświęcona Jego pamięci.

Mieczysław Holz był wyróżniony wieloma odznaczeniami i tytułami honorowymi. Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a PTTK uhonorowało go godnością Członka Honorowego PTTK, Honorowego Przodownika Turystyki Górskiej, Złotą Odznaką Honorową. Otrzymał też najwyższe odznaczenie resortowe – Złotą Odznakę Zasłużony Działacz Turystyki. Był laureatem wielu nagród specjalnych Wojewody Jeleniogórskiego i Prezydenta Jeleniej Góry. PTSM wyróżniło go pierwszą w województwie Srebrną Odznaką „Przyjaciel Schronisk Młodzieżowych”. W przewodnictwie był posiadaczem I klasy i niezrównanym znawcą całych Sudetów.


Fotografie

  1. "Czartak" Plenum wyjazdowe ZW PTTK - 26 kwietnia 1981
  2. Mysłakowice 15 listopad 1987 - przy tablicy pamiątkowej M. Orłowicza (I Nie-zwyczajny Zlot Pracowników TG Sudety 83-87)
  3. "Samotnia" - I Zlot Pracowników TG - 15 listopada 1987
  4. Podsumowanie sezonu "Karpacz 90" - 16 listopad 1990
  5. Imieniny Mieczysława Holza - Jagniątków - 1 stycznia 1995
  6. Imieniny Mieczysława Holza - Jagniątków - 1 stycznia 1995
  7. 80-lecie Mieczyslawa Holza SSM "Złoty Widok" - 12 październik 1996
  8. 80-lecie Mieczyslawa Holza SSM "Złoty Widok" - 12 październik 1996
  9. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Mieczysława Holza w Michałowicach w szalejącej śnieżycy - 16 grudnia 2000

Zdzisław Gasz



1. Czartak Plenum wyjazdowe ZW PTTK - 26 kwietnia 1981
2. Mysłakowice 15 listopad 1987 - przy tablicy pamiątkowej M. Orłowicza (I Nie-zwyczajny Zlot Pracowników TG Sudety 83-87)
3. Samotnia - I Zlot Pracowników TG - 15 listopada 1987
4. Podsumowanie sezonu Karpacz 90 - 16 listopad 1990
5. Imieniny Mieczysława Holza - Jagniątków - 1 stycznia 1995
6. Imieniny Mieczysława Holza - Jagniątków - 1 stycznia 1995
7. 80-lecie Mieczyslawa Holza SSM Złoty Widok - 12 październik 1996
8. 80-lecie Mieczyslawa Holza SSM Złoty Widok - 12 październik 1996
9. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Mieczysława Holza w Michałowicach w szalejącej śnieżycy - 16 grudnia 2000
Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej
© Książnica Karkonoska 2010
Jelenia Góra