Paszkiewicz Włodzimierz
ur. 17 lutego 1922, Tuchomicze, gubernia Psków w Rosji (ZSRR)
zm. 9 sierpnia 1974, Jelenia Góra
Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej

nauczyciel, trener, działacz sportowy

imię i nazwisko

Włodzimierz Paszkiewicz urodził się 17 lutego 1922 roku w miejscowości Tuchomicze, gubernia Psków w Rosji (ZSRR). Ojciec Borys był lekarzem i służył w carskiej armii. Mama Nina pochodziła z Wołynia i pracowała jako sanitariuszka. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rodzice wraz z małym synkiem w 1924 roku wrócili do kraju i zamieszkali w Wilnie.

Do szkoły podstawowej (powszechnej) oraz gimnazjum uczęszczał Włodzimierz w Wilnie. II Wojna światowa przerwała naukę. Ojciec zmarł w 1937 roku i pochowany został w Tartu – Estonia. Po wkroczeniu Niemców do Wilna w 1941 roku Paszkiewicz został aresztowany i wywieziony na roboty w Prusach Wschodnich. W 1945 roku po wejściu Armii Czerwonej został wcielony w jej szeregi do 22 pułku piechoty, który stacjonował w Królewcu.

Zdemobilizowany w 1946 roku wraca do Wilna, gdzie zamieszkała matka z siostrą Werą. W Wilnie pracuje dorywczo fizycznie jednocześnie uzupełniając przerwaną naukę, którą kończy egzaminem maturalnym. Łącząc pracę z nauką czynnie uprawia sport – narciarstwo i wioślarstwo odnosząc wiele sukcesów. W roku 1949 zdaje na studia wychowania fizycznego w Instytucie Kultury Fizycznej w Kownie – wówczas Litewska Republika Radziecka.

Po ukończeniu studiów w 1953 roku otrzymuje wyróżniającą propozycję pracy na uczelni jako asystent w Zakładzie Narciarstwa Klasycznego. W 1953 roku wstępuje w związek małżeński z Ireną Czerniawską, którą poznał w Wilnie gdzie w Klubie sportowym z sukcesami (Mistrzyni Litwy) uprawiała narciarstwo biegowe. W 1954 roku urodził się syn Waldemar. Po wznowieniu repatriacji w 1956 r. rodzina Paszkiewiczów z dwuletnim synem przyjeżdza do Polski i zamieszkuje u rodziców żony w Łodzi. Mimo iż biuro repatriacyjne kieruje ich do Szczecina, jako milośnicy i profesjonaliści narciarstwa biegowego postarali się o wyjazd w góry na Dolny Śląsk.

Zamieszkują w 1956 roku w Cieplicach Śląskich, gdzie Włodzimierz Paszkiewicz podejmuje pracę jako trener narciarstwa biegowego w Klubie Sportowym „Stal” przy Fabryce Maszyn Papierniczych. Żona Irena kończy w tym czasie ostatni rok studiów w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Bardzo ciężkie warunki lokalowe (małe dziecko) zmuszają Paszkiewiczów do zmiany. Przenoszą się do Karpacza, w którym miejscowy Klub Sportowy „Budowlani” (obecnie KS „Śnieżka”) zapewnia mieszkanie służbowe i pracę dla Włodzimierza w charakterze trenera Sekcji Biegów Narciarskich. Żona Irena podejmuje pracę nauczycielki W. F. w Szkole Podstawowej w Karpaczu, zaś syn Waldemar uczęszcza do przedszkola. Pasjonaci sportu w szczególności narciarstwa biegowego, którym wojna przerwała kariery sportowe, oprócz pracy zawodowej startują jeszcze jako zawodnicy na terenie Dolnego Śląska. W klubie prócz szkolenia młodzieży Włodzimierz Paszkiewicz praktycznie wykonuje wszelkie prace związane z jego działalnością. Trudne warunki i nadszarpnięte wojną zdrowie sprawiają iż po trzech latach pracy rezygnuje z pracy w klubie i w 1960 roku podejmuje pracę jako nauczyciel W. F. w SP nr 1 w Jeleniej Górze, gdzie wyłapuje i szkoli talenty sportowe na miarę ogólnopolską (Władysław Kiczko - Sprinter Klubu Amator) [1]. Cała rodzina przenosi się do Cieplic, żona otrzymuje pracę jako wychowawczyni w przeniesionym z Karpacza Domu Dziecka („Dąbrówka”).

W 1961 Włodzimierz podejmuje pracę w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego w Liceum Ogolnokształcącym w Cieplicach (obecnie ZSO im. C. K. Norwida) a żona również podejmuje pracę jako nauczycielka wychowania fizycznego w SP nr 3 w Cieplicach. Po powrocie do Cieplic – równolegle z pracą zawodową w szkolnictwie Włodzimierz Paszkiewicz mocno angażuje się w działalność Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Chojnik” w Sobieszowie. W 1964 roku wchodzi jako skarbnik do powołanego 26 maja Zarządu Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Jeleniej Górze [2]. Jako trener odnosi wiele sukcesów na arenie ogólnopolskiej i nie tylko. Jego wychowanka Krystyna Turowska [3] zostaje olimpijką i medalistką Uniwersjady. Emilia Prudaczuk wielokrotnie reprezentuje Polskę w piłce ręcznej. Dzięki jego zaangażowanej pracy Sekcja Narciarstwa Klasycznego zostaje dostrzeżona na sportowej mapie Polski i zakwalifikowana do przodujących w sporcie młodzieżowym. Dodatkowo pełni funkcję sekretarza klubu. Doświadczenie i praca Włodzimierza Paszkiewicza miały ogromny wpływ na późniejsze sukcesy Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Chojnik” (obecnie MKS „Karkonosze”). W codziennej pracy zawodowej i społecznej wspierała go żona Irena, która pracowała w klubie jako trener sekcji lekkoatletyki.

Profesjonalizm i ogromne zaangażowanie zostaje dostrzeżone przez władze oświatowe Jeleniej Góry, które pragnąc wykorzystać wiedzę i doświadczenie Włodzimierza Paszkiewicza jako mistrza dla kolejnych pokoleń nauczycieli wychowania fizycznego, proponują mu pracę w Studium Nauczycielskim w Jeleniej Górze. Zadania tego podejmuje się w 1966 roku jako kierownik (dziekan) Wydziału Wychowania Fizycznego. W krótkim czasie absolwenci Studium Nauczycielskiego zyskują uznanie za doskonałe przygotowanie do pracy jako nauczyciele wychowania fizycznego. W większości z powodzeniem kontynuują naukę na studiach zaocznych w Akademiach Wychowania Fizycznego w całym kraju.

Zasłużył się również jako współtwórca Nauczycielskiego Klubu Sportowego „Spartakus”, w którym przyszli nauczyciele mogli doskonalić swą sprawność fizyczną w wielu dyscyplinach sportowych. Zawodnicy tego klubu odnoszą sukcesy w kategoriach seniorskich i mogą kontynuować karierę rozpoczętą wcześniej w Międzyszkolnym Klubie Sportowym.

W 1970 roku Dolny Śląsk został organizatorem największej powojennej imprezy w sportach zimowych dla uczniów szkół podstawowych i średnich pn. „Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej”. Igrzyska odbyły się w lutym 1970 roku w Szklarskiej Porębie i zgromadziły 3,5 tysiąca uczestników. Władze wojewódzkie powierzyły Włodzimierzowi Paszkiewiczowi najważniejszą funkcję – przewodniczącego Komisji Sportowo-Technicznej, której zadaniem było przygotowanie obiektów do rozgrywania poszczególnych konkurencji oraz sędziowanie. Powstaje m.in. lodowisko do jazdy szybkiej, tor saneczkowy, strzelnica biatlonowa i trasy biegowe na tzw. „Krasnoludkach”. W pracy organizacyjnej i sędziowskiej opiera się Włodzimierz na studentach S.N. w Jeleniej Górze, których przeszkolił w zakresie sędziowania. Igrzyska kończą się wielkim sukcesem i do czasów współczesnych są niedościgłym wzorem organizacji. To głównie zasługa Włodzimierza Paszkiewicza. Dzięki tym igrzyskom po raz pierwszy wojewódzkie władze sportowe dostrzegają potrzebę popularyzacji sportów zimowych na Dolnym Śląsku.

W 1971 roku mgr Włodzimierz Paszkiewicz przyjmuje propozycję pracy w Wydziale Oświaty w Jeleniej Górze jako podinspektor d/s wychowania fizycznego. Na tym stanowisku podejmuje wiele cennych inicjatyw w zakresie podniesienia efektywności lekcji w.f. w szkołach oraz zagospodarowania wolnego czasu młodzieży przez pozalekcyjne zajęcia sportowe w ramach Szkolnych Kół Sportowych. Młodzi nauczyciele korzystają z jego cennych wskazówek w pracy z młodzieżą. Na sportowej mapie Dolnego Śląska i Polski szkoły z miasta i powiatu jeleniogórskiego zaliczają się do wyróżniających.

Pochłonięty pracą nie dbał o swoje zdrowie, czego konsekwencją było nieleczone zapalenie stawów zkończone chorobą serca. Zmarł 9 sierpnia 1974 roku.

Co roku w rocznicę śmierci wychowankowie Włodzimierza Paszkiewicza czcząc jego pamięć gromadzą się na cieplickim cmentarzu. Od pierwszej rocznicy śmierci w 1975 roku Międzyszkolny Klub Sportowy „Karkonosze” organizuje ogólnopolskie zawody w narciarstwie biegowym p.n. „Memoriał Włodzimierza Paszkiewicza” [4]. W roku 2010 w przypadajacą 36 rocznicę śmierci patrona tradycyjnie zorganizowana zostanie kolejna edycja Memoriału. Prawie dwudziestoletnia praca na rzecz wychowania fizycznego i sportu w Jeleniej Górze i regionie została doceniona przyznaniem temu skromnemu (bezpartyjnemu!) nauczycielowi i trenerowi nastepujących odznaczeń :

  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Srebrna Odznaka "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej"
  • Złota Odznaka "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej"
  • Medal „Za zasługi w sporcie szkolnym”
  • Medal „Zasłużony dla Dolnego Śląska”
  • Złota Odznaka Polskiego Związku Narciarskiego
  • Srebrna Odznaka Polskiego Związku Lekkiej Atletyki
  • Medal XXV-lecia PRL
  • Odznakę XV-lecia KS „Budowlani” Karpacz

Literatura

  1. Doskonałe wyniki młodych lekkoatletów. Nowiny Jeleniogórskie : magazyn ilustrowany ziemi jeleniogórskiej, R. V, 1962, nr 40 (236), s. 7. [on-line]. [Dostęp 17 lutego 2010]. Dostępny w World Wide Web: http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/doccontent?id=1914&dirids=1.
  2. Koczwara, Marian. Szkolny Związek Sportowy. [Cz.] (1). Z kart historii sportu jeleniogorskiego. Karkonosze: Kultura i Turystyka, 1989, nr 2 (138), s. 43-45. [on-line]. [Dostęp 17 lutego 2010]. Dostępny w World Wide Web: http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/doccontent?id=1247.
  3. Materiały sprawozdawcze Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Karkonosze”.
  4. Materiały sprawozdawcze Okręgowego Związku Narciarskiego.
  5. Materiały sprawozdawcze Nauczycielskiego Klubu "Spartakus".
  6. Materiały sprawozdawcze Zarządu Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego we Wrocławiu.
  7. Międzyszkolny Klub Sportowy "Karkonosze" (Jelenia Góra). 50 lat Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Karkonosze" w Jeleniej Górze / [oprac. Zbigniew Lipiński]. Jelenia Góra : ALEX, 2005.
  8. Narciarze już trenują. Nowiny Jeleniogórskie : magazyn ilustrowany ziemi jeleniogórskiej, R. VI, 1963, nr 44 (292), s. 7. [on-line]. [Dostęp 17 lutego 2010]. Dostępny w World Wide Web: http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/doccontent?id=2062.
  9. Ruszyła XXIV Zimowa Uniwersjada. [on-line] Portal Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej . [Dostęp 17 lutego 2010]. Dostępny w World Wide Web: http://dms.msport.gov.pl/document/document_2_pdf/702.

Fotografie

  1. Włodzimierz Paszkiewicz z żoną Ireną w 10 dni po ślubie, Wilno, 1953 r. [5]
  2. Włodzimierz Paszkiewicz z synem Waldemarem, Karpacz - przed budynkiem Klubu Śnieżka, w którym mieszkali, 1958 r.
  3. Włodzimierz Paszkiewicz z synem Waldemarem, Karpacz, 1958 r.
  4. 1962 r. - z lewej Włodzimierz Paszkiewicz, z prawej Wiesława Kozłowska.[6]
  5. Trener Włodzimierz Paszkiewicz z Józefą Czeladką.
  6. Trener Włodzimierz Paszkiewicz z Janem Mądrym, przyszłym trenerem.

Przypisy

[1]Doskonałe wyniki młodych lekkoatletów. Nowiny Jeleniogórskie : magazyn ilustrowany ziemi jeleniogórskiej, R. V, 1962, nr 40 (236), s. 7. [on-line]. [Dostęp 17 lutego 2010]. Dostępny w World Wide Web: http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/doccontent?id=1914&dirids=1.

[2]Koczwara, Marian. Szkolny Związek Sportowy. [Cz.] (1). Z kart historii sportu jeleniogorskiego. Karkonosze: Kultura i Turystyka, 1989, nr 2 (138), s. 43-45. [on-line]. [Dostęp 17 lutego 2010]. Dostępny w World Wide Web: http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/doccontent?id=1247.

[3] Wyniki i starty Krystyny Turowskiej na Uniwersjadach:
1968 Innsbruck - 2. Krystyna Turowska, Teresa Merena, Maria Krok - narciarstwo klasyczne, sztafeta 4 x 5 km
1970 Rovaniemi - 3. Maria Krok, Teresa Merena, Krystyna Turowska - narciarstwo klasyczne, sztafeta 4 x 5 km
1972 Lake Placid - 2. Zofia Majerczyk, Krystyna Turowska, Bogumiła Trzebunia - narciarstwo klasyczne, sztafeta 3 x 5 km

źródło: Ruszyła XXIV Zimowa Uniwersjada. [on-line] Portal Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej . [Dostęp 17 lutego 2010]. Dostępny w World Wide Web: http://dms.msport.gov.pl/document/document_2_pdf/702.

[4]Międzyszkolny Klub Sportowy "KARKONOSZE - sporty zimowe" [on-line]. [Dostęp 17 lutego 2010]. Dostępny w World Wide Web: http://www.mkskarkonosze.pl/index.php?dzial=biegi&pdzial=artykuly&nr=15.

[5]Fot. 1, 2, 3 z archiwum rodziny.

[6]Fot. 4, 5, 6 za: Międzyszkolny Klub Sportowy "Karkonosze" (Jelenia Góra). 50 lat Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Karkonosze" w Jeleniej Górze / [oprac. Zbigniew Lipiński]. Jelenia Góra : ALEX, 2005.


Zbigniew Lipiński



1. Włodzimierz Paszkiewicz z żoną Ireną w 10 dni po ślubie, Wilno, 1953 r.
2. Włodzimierz Paszkiewicz z synem Waldemarem, Karpacz - przed budynkiem Klubu Śnieżka, w którym mieszkali, 1958 r.
3. Włodzimierz Paszkiewicz z synem Waldemarem, Karpacz, 1958 r.
4. 1962 r. - z lewej Włodzimierz Paszkiewicz, z prawej Wiesława Kozłowska.
5. Trener Włodzimierz Paszkiewicz z Józefą Czeladką.
6. Trener Włodzimierz Paszkiewicz z Janem Mądrym, przyszłym trenerem.
Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej
© Książnica Karkonoska 2010
Jelenia Góra