Maria Jarmolukowa
ur. 25 kwietnia 1924 r. w Grudziądzu
zm. 11 stycznia 1999 r. w Jeleniej Górze
Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej

Z zawodu prawnik, z zamiłowania dziennikarka, regionalistka, popularyzatorka Kotliny Jeleniogórskiej, aktywnie uczestniczyła w powstawaniu Nowin Jeleniogórskich


Dziadkiem Marii był Walenty Fiałek, znany bibliofil drukarz, wydawca i patriota z Chełmna. Jego córka Zofia poślubiła Stanisława Różańskiego, absolwenta Sorbony, nauczyciela języka angielskiego w Grudziądzu. Był językoznawcą, znał 8-9 języków. Z rodzinnych przekazów znana jest opowieść o ojcu Marii Jarmolukowej, który pod koniec życia znalazł się w szpitalu a pielęgniarki miały z nim utrapienie, bo codziennie mówił w innym języku i dziwił się, że go nie rozumieją. Mieli troje dzieci: Marię i bliźniaków, Leszka i Jurka.


Maria, wtedy Różańska, urodziła się w Grudziądzu gdzie skończyła szkołę podstawową, a do chwili wybuchu wojny, trzy klasy gimnazjum. Ze względu na dużą ilość mieszkańców narodowości niemieckiej, szkoła prowadziła naukę w języku polskim i niemieckim, który Maria opanowała perfekcyjnie. W wieku 12 lat wyjechała z ojcem do Anglii i był to jeden z nielicznych jej wyjazdów zagranicznych.


Okres okupacji spędziła na przymusowych robotach we Wrocławiu, a potem w Pradze, zatrudniona w szpitalu w charakterze sanitariuszki. W październiku 1945 r. zdała maturę jako eksternistka w toruńskim kuratorium i w maju następnego roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale chemii. W 1947 r. przeniosła się do Łodzi, zmieniając kierunek studiów na prawniczy. Równocześnie uczęszczała na zajęcia do Wyższej Szkoły Nauk Administracyjnych, którą ukończyła w 1950 r. Od 1948 r. pracowała w Biurze Eksportowym Centrali Tekstylnej Cetebe, gdzie przed specjalną komisją MSZ zdała egzamin z języków angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Kontynuując studia, w lipcu 1950 r. przeniosła się do Warszawy i rozpoczęła pracę w Centrali Importowo-Eksportowej Przemysłu Drzewnego.


W czasie wakacji na obozie pływackim AZS-u w Wisełce poznała przyszłego męża, Borysa Jarmoluka. Ślub wzięli w sierpniu 1951 r. w kościele św. Anny w Warszawie. Jego rodzina pochodziła z Włodzimierza Wołyńskiego (koło Brześcia), skąd uciekli w okresie pogromu wołyńskiego do okupowanej Warszawy.


W listopadzie 1951 r. Maria obroniła pracę magisterską na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, uzyskując dyplom ukończenia czteroletnich studiów o kierunku administracyjnym. Od maja 1952 r. pracowała w Szczecinie w firmie C- Hartwig SA, wkrótce jednak za względu na nakaz pracy męża, kierujący go do PGR, przeniosła się do Lipian (pow. Pyrzyce) i pracowała w PSS-ie, a potem w Zespole Rybackim – Lipiany. Od marca 1953 r. podjęła pracę w biurze Wojewódzkiej Centrali Handlu Przemysłu Skórzanego w Olsztynie, którą ze względu na urodzenie syna przerwała. Lata 1953-56 spędziła w Rucianem i Mikołajkach, gdzie zatrudniony był jej mąż do chwili ukończenia nakazu pracy.


W tym czasie jej bracia przyjechali do Jeleniej Góry. W listach pisanych do rodziny zachwycali się pięknem okolic i krajobrazów. W 1956 r. Maria i Borys Jarmolukowie podjęli decyzję o przeprowadzce do Cieplic Śląskich.


Druga połowa lat pięćdziesiątych to niezwykle ciekawy i twórczy okres, również w Jeleniej Górze. Klimat popaździernikowej odwilży sprzyjał kulturalnym i społecznym akcjom i inicjatywom. W 1958 r. Jelenia Góra świętowała swoje 850-lecie, tym samym zapoczątkowana została tradycja „Września Jeleniogórskiego”. Miasto szczyciło się opracowaniem słynnych Tez Jeleniogórskich - perspektywicznego planu rozwoju regionu na lata 1958-61, uwzględniającego przede wszystkim społeczno-gospodarczą aktywizację. Był to, jeżeli nie pierwszy, to z pewnością jeden z pierwszych programów tego typu w skali kraju. Trudno się więc dziwić, że wśród sympatyków Kotliny Jeleniogórskiej zrodziła się chęć popularyzowania nie tylko jej zalet turystyczno-krajobrazowych, ale również osiągnięć współczesnych. W tej atmosferze zostały założone Nowiny Jeleniogórskie.


Maria Jarmolukowa związała się z nimi od początku i trwała nieprzerwanie do przejścia na emeryturę. Już w pierwszym numerze (z dnia 3.04.1958 r.) opublikowała artykuł o wielkiej powodzi z 1897 r., w trzecim rozpoczęła cykl o regionalnych ciekawostkach historycznych, który od następnego ukazywał się już regularnie jako Sensacje... sprzed stu lat czy Ciekawostki z myszką. Debiut dziennikarski sygnalizuje obszar zainteresowań autorki i tematykę, którą zajmowała się w Nowinach Jeleniogórskich. Najbliższe były jej ogólnie pojęty regionalizm, historia Kotliny Jeleniogórskiej, walory turystyczne Karkonoszy i okolic, ochrona środowiska. Z racji redaktorskich funkcji pisała o służbie zdrowia, kulturze, jak również o radach narodowych i przemyśle. Niektóre ze swoich artykułów sygnowała pseudonimem Anna Jarecka.

22. Skan artykułu Marii Jarmolukowej z pierwszego numeru Nowin Jeleniogórskich dotyczący powodzi z 1897 r. 23. Zdjęcie powodzi. Z prywatnego archiwum Pani Katarzyny Herzberg.

Tak szeroki wachlarz publikacji był możliwy dzięki niezwykle sprawnemu warsztatowi pisarskiemu, który wciąż doskonaliła, pomimo zwiększonych obowiązków rodzinnych, związanych z urodzeniem w 1959 r. córki Anny. W 1967 r. ukończyła dwuletnie Zaoczne Studium Ekonomiki i Organizacji Turystyki przy Polskim Towarzystwie Ekonomicznym we Wrocławiu. W tym też roku została przyjęta do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 1969 r. uczestniczyła w kursie języka obcego dla dziennikarzy w Karl-Marx-Stadt, a w 1973 r. w rocznym Studium Doskonalenia Kadr Dziennikarskich (specjalność kultura–nauka-oświata).

16. Maria Jarmolukowa na wystawie lata 60. XX w. 17. Delegacja z Jeleniej Góry w Bautzen, 30 kwietnia 1968 r.

Pierwszy raz jej nazwisko pojawiło się w stopce redakcyjnej NJ w 1959 r. w numerze 17 (z dnia 30 kwietnia). 1 października 1965 r. została sekretarzem redakcji z funkcją zastępcy redaktora naczelnego, jednak, ze względu na rodzinne powinności i rozpoczęte studia, po roku zrezygnowała z tego stanowiska (30 października 1966 r.), poświęcając się całkowicie pracy publicystycznej i popularyzatorskiej.


Bardzo szybko ujawniła się kronikarska pasja Marii Jarmolukowej. Początkowo wynikające z dziennikarskich zobowiązań żmudne archiwalne poszukiwania i ustalenia, w konsekwencji zaowocowały opracowaniami, z których do dziś korzystają kolejne pokolenia regionalistów. W NJ opublikowała, oprócz wspomnianych Sensacji, kalendarium: Jelenia Góra w 1000-leciu, Encyklopedię szkół średnich, wiele odcinków Encyklopedii jeleniogórskiego przemysłu.


Podobny charakter nosiły jej prace drukowane w Roczniku Jeleniogórskim, z którym współpracowała początkowo sporadycznie, aby potem regularnie ogłaszać kolejne Kroniki województwa jeleniogórskiego (za lata 1981-84 i 1986-87), Kalendarium Jeleniej Góry czy opracowania monograficzne.


Maria Jarmolukowa była namiętną szaradzistką. W NJ, oprócz wymienionych wyżej publikacji, redagowała także dział rozrywek. Kolejnym pokoleniom jeleniogórzan jej nazwisko kojarzyło się z układanymi przez nią i zamieszczanymi na ostatniej stronie krzyżówkami, które pomagał kreślić mąż, a stroną plastyczną zajmowała się Danuta Różańska. Jednak, jak sama wspominała, największą satysfakcję dawała jej możliwość pomagania osobom potrzebującym poprzez redagowanie kolumny Radzimy sobie. Dział łączności z czytelnikami, podobnie jak opracowywanie krzyżówek, prowadziła jeszcze będąc już na emeryturze.

24. Skan z działu /rozrywka/ pierwszego numeru Nowin Jeleniogórskich. Dział redagowała Maria Jarmolukowa.

Za swój osobisty sukces uważała prowadzoną w latach 1963-64 pod patronatem NJ akcję Niedziela w górach. Wyciągała chętnych czytelników na turystyczne szlaki, sama zajmowała się całą stroną logistyczną. Przedsięwzięcie zapoczątkowane przez Marię ma najdłuższą tradycję ze względu swoją kontynuację pod zmienioną nazwą: W niedzielę na wycieczkę.


Turystyczno-popularyzatorska działalność Jarmolukowej nie ograniczała się do górskich wędrówek. W latach 1961–1966 była korespondentem Turystycznej Agencji Prasowej w Warszawie. Współpracowała z Karkonoszami. W placówkach Towarzystwa Klubów Robotniczych i Chłopskich w Jeleniej Górze wprowadziła eksperymentalny i nowatorski program upowszechniania kultury, powstały w wyniku ogłoszenia Tez Jeleniogórskich. Każdego roku, pod innym hasłem, przez 9 lat organizowała dla szkół średnich turnieje Mister Intelektu a dla szkół podstawowych przez 5 lat turnieje Znawca regionu. Jeździła do szkół, bibliotek, domów kultury i kolonii, spotykała się z czytelnikami, prowadziła prelekcje wspólnie z mężem, który uatrakcyjniał je przeźroczami. W późniejszych latach (również na emeryturze) jako lektor Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego sama prowadziła pogawędki o historii, zabytkach i Karkonoszach.


W latach 1965-69 oraz 1969-73 była radną Miejskiej Rady Narodowej w Cieplicach Śl., a w ostatniej kadencji przewodniczącą Komisji Kultury i Oświaty Miejskiej Rady Narodowej. W roku 1973 otrzymała medal honorowy Zasłużony dla miasta Cieplic.


W latach 1973-1988 była sekretarzem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry, które 6 maja 1980 r. przyznało jej medal honorowy Zasłużony dla Jeleniej Góry za popularyzowanie miasta w środkach masowego przekazu.


Po latach pracy dziennikarskiej 19 lipca 1978 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, 18 grudnia 1978 r. otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a 1 lutego 1979 r. dyplom honorowy Ministra Kultury i Sztuki.

18. Rocznica Nowin Jeleniogórskich, rok 1978 lub 1988. 19. Rocznica Nowin Jeleniogórskich, rok 1978 lub 1988. 20. Obchody XXV-lecia Nowin Jeleniogórskich, w środku Maria Jarmolukowa, Marek Szydłowski, Ewa Rumińska, Stanisław Lejda, Maria Suchecka, M. Bożek. 21. Obchody XXX-lecia Nowin Jeleniogórskich.

Po przejściu na emeryturę 30 czerwca 1979 r. wciąż pozostawała aktywna. Oprócz wspomnianych krzyżówek i działu interwencji, w NJ prowadziła rubrykę Migawek kulturalnych. Działała w Towarzystwie Przyjaciół Jeleniej Góry, publikowała w Roczniku Jeleniogórskim, współpracowała z Jeleniogórskim Towarzystwem Społeczno–Kulturalnym. W roku 1986 otrzymała medal za 25 lat pracy dziennikarskiej.


Zmarła 11 stycznia 1999 r. Spoczywa na cieplickim cmentarzu.



Bibliografia:

  1. Jarmolukowa Maria. Moja przygoda z Nowinami: pamiętnik dziennikarki. Maszynopis. Jelenia Góra, 1980. Archiwum rodzinne.
  2. Jarmolukowa Maria. Pół życia i serce całe. Rozm. przepr. Andrzej Buda. „Nowiny Jeleniogórskie” 1988, nr 15, s. 8
  3. Okhuoya Barbara. Historia mojej rodziny, maszynopis. I nagroda w międzynarodowym konkursie w kategorii esej „Moje miejsce na Ziemi” zorganizowanym przez Fundację „Krzyżowa” w 2002r., nagrodę wręczał prof. Norman Davies. Archiwum rodzinne
  4. Suchecka Maria. To już legenda „Nowin”: wspomnienie o Marii (1924-1999) i Borysie (1927-1997) Jarmolukach. „Nowiny Jeleniogórskie” 2008, nr 21, s. 26
  5. Suchecka Maria. Trzydzieści lat pracy dla regionu. „Rocznik Jeleniogórski” 1989, nr 27, s. 149-161.

Publikacja M. Jarmolukowej w Roczniku Jeleniogórskim:

  1. Nowe uzdrowiska; radoczynne w Kowarach i przyrodolecznicze w Szklarskiej Porębie, t.5, 1967, s. 18-29
  2. Kowary uzdrowiskiem w pierwszej kolejności, t. 6, 1968, s. 119 -121
  3. „Marsjańskie talerze” na Śnieżce, t. 12, 1974, s. 14-37
  4. Monografia województwa jeleniogórskiego, t. 14, 1976, s. 14-68
  5. „Kalendarium Jeleniej Góry” część I, t. 17, 1979, s. 53-79
  6. „Kalendarium Jeleniej Góry” część II, t. 18, 1980, s. 83-109
  7. Kronika województwa jeleniogórskiego za rok 1981, t. 20, 1982, s. 173-201
  8. Kronika województwa jeleniogórskiego za rok 1982, t. 21, 1983, s. 177-209
  9. Indeks publikacji zamieszczonych w kolejnych dwudziestu edycjach „Rocznika Jeleniogórskiego”, t. 21, s. 209-216
  10. Kronika województwa jeleniogórskiego za rok 1983, t. 22, 1984, s. 225-262
  11. 40 [Czterdzieści] lat miasta, t. 23, 1985, s. 7-71
  12. Kronika województwa jeleniogórskiego za rok 1984, s. 217-232
  13. Trzydzieści lat sympatii dla miasta, t. 25-26, 1987, s. 263-273
  14. Kronika województwa jeleniogórskiego za lata 1986-1987, t. 25-26, s. 331-383

Materiał ilustracyjny - fotografie i skany:

  • Zdjęcie główne: Maria Jarmoluk w latach 60. XX w.
  1. Zdjęcie rodzinne przodków Marii Jarmolukowej.
  2. Fotografia dziadka Marii, Walentego Fiałka (*1852, +1932).
  3. Stanisław Różański, ojciec Marii Jarmoluk.
  4. Matka Marii Jarmoluk.
  5. Maria Różańska (Jarmoluk), Praga 1944 r.
  6. Borys Jarmoluk, fotografia wykonana w latach 60. XX w.
  7. Borys Jarmoluk (*1927 r., +1997 r.).
  8. Borys i Maria Jarmolukowie.
  9. Borys i Maria Jarmolukowie na klifie w Wisełce w latach 70. XX w.
  10. Maria i Borys w górach w latach 60. ubiegłego wieku.
  11. Szwajcarka rok 1963 - Maria Jarmoluk z Witoldem Niedźwieckim i jego żoną.
  12. Maria Jarmoluk w górach.
  13. Maria i Borys pod Samotnią.
  14. Maria Jarmolukowa w górach, lata 70. XX w.
  15. Maria Jarmoluk w latach 70 XX w.
  16. Maria Jarmolukowa na wystawie lata 60. XX w.
  17. Delegacja z Jeleniej Góry w Bautzen, 30 kwietnia 1968 r.
  18. Rocznica Nowin Jeleniogórskich, rok 1978 lub 1988.
  19. Rocznica Nowin Jeleniogórskich, rok 1978 lub 1988.
  20. Obchody XXV-lecia Nowin Jeleniogórskich, w środku Maria Jarmolukowa, Marek Szydłowski, Ewa Rumińska, Stanisław Lejda, Maria Suchecka, M. Bożek.
  21. Obchody XXX-lecia Nowin Jeleniogórskich.
  22. Skan artykułu Marii Jarmolukowej z pierwszego numeru Nowin Jeleniogórskich dotyczący powodzi z 1897 r.
  23. Zdjęcie powodzi. Z prywatnego archiwum Pani Katarzyny Herzberg.
  24. Skan z działu /rozrywka/ pierwszego numeru Nowin Jeleniogórskich. Dział redagowała Maria Jarmolukowa.
  25. Dyplom Honorowego Obywatela Miasta Chełmna przyznany Walentemu Fiałkowi, 6 września 1926 r.
  26. Pamiętnik Marii Jarmolukowej "Moja przygoda z Nowinami: pamiętnik dziennikarki" w wersji cyfrowej.

Autor: Robert Bogusłowicz




1. Zdjęcie rodzinne przodków Marii Jarmolukowej.
2. Fotografia dziadka Marii, Walentego Fiałka (*1852, +1932).
25. Dyplom Honorowego Obywatela Miasta Chełmna przyznany Walentemu Fiałkowi, 6 września 1926 r.
3. Stanisław Różański, ojciec Marii Jarmoluk.
4. Matka Marii Jarmoluk.
5. Maria Różańska (Jarmoluk), Praga 1944 r.
6. Borys Jarmoluk, fotografia wykonana w latach 60. XX w.
7. Borys Jarmoluk (*1927 r., +1997 r.).
8. Borys i Maria Jarmolukowie.
9. Borys i Maria Jarmolukowie na klifie w Wisełce w latach 70. XX w.
10. Maria i Borys w górach w latach 60. ubiegłego wieku.
11. Szwajcarka rok 1963 - Maria Jarmoluk z Witoldem Niedźwieckim i jego żoną.
12. Maria Jarmoluk w górach.
13. Maria i Borys pod Samotnią.
14. Maria Jarmolukowa w górach, lata 70. XX w.
15. Maria Jarmoluk w latach 70 XX w.


Pamiętnik 25. Pamiętnik Marii Jarmolukowej w wersji cyfrowej.

Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej
© Książnica Karkonoska 2013
Jelenia Góra