Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

 

Co daje posiadanie konta?

Posiadanie konta daje możliwość spersonalizowania swojego wyszukiwania, stworzenia listy ulubionych dokumentów, gromadzenia wybranych plików w jednym miejscu, tagowania dokumentów oraz otrzymywania biuletynu e-mail z listą nowo dodanych publikacji.

Co to są kolekcje?

Kolekcje to posortowane zbiory obiektów znajdujących się w bibliotece. Korzystanie z nich pozwala znacznie zawęzić wyszukiwanie i znaleźć interesujący nas format oraz typ dokumentów.

Na czym polega wyszukiwanie proste a na czym zaawansowane?

Wyszukiwanie proste polega na wpisaniu do głównej wyszukiwarki konkretnej frazy, którą chcemy znaleźć. Otrzymamy wówczas listę wszystkich dokumentów, w których dana fraza pojawia się w jakiejkolwiek formie. Tyczy się to zarówno całego ciągu słów, jak i pojedynczych wyrazów.

Wyszukiwanie zaawansowane pozwala znacznie zawęzić liczbę plików. Dzięki niemu możemy znaleźć dokumenty z danego roku i/lub zaznaczyć konkretnie czy szukamy autora, tytułu, fragmentu treści, opisu, wydawcy, tagu itp.

Jak wyszukiwać po indeksach?

Wyszukiwanie po indeksach pozwala nam w przeciwieństwie do wyszukiwania prostego czy zaawansowanego ograniczyć szukaną frazę wyłącznie do tego co znajduje się w opisach.

Kiedy można pobrać dokumenty na komputer?

Istnieje możliwość pobrania wybranych dokumentów na swój komputer. W momencie, gdy wybierzemy dany plik, opcja „Pobierz” powinna znajdować się zaraz pod zdjęciem obiektu.

Dlaczego nie widać niektórych plików, mimo że ich opisy są na stronie?

Niektóre pliki są zabezpieczone z uwagi na prawa autorskie. Można je jednak zobaczyć w bibliotece oraz czytelni, korzystając ze stanowisk dostępnych dla czytelników.

Jak uzyskać dostęp do plików fimowych?

Istnieje możliwość pobrania plików filmowych poprzez bezpośrednie wejście do nich i kliknięcie „Pobierz” pod zdjęciem obiektu. Wówczas po zakończeniu pobierania i posiadaniu odpowiednego programu, można je odtworzyć na własnym komputerze. Można z nich korzystać wyłącznie na zasadach dozwolonego użytku osobistego.

Jak przeszukać zbiory z konkretnej biblioteki?

Wchodzimy w „Kolekcje”, następnie wybieramy „Biblioteki” i po załadowaniu spisu bibliotek wybieramy interesującą nas instytucję. Wówczas wyświetla się nam lista dostępnych publikacji z danego miejsca.

Ten sam efekt można uzyskać po skorzystaniu z linku, znajdującego się w opisie bibliograficznym obiektu.

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji