Andrzejewska Ewa
ur. 28 stycznia 1959, Wrocław
zm. 21 sierpnia 2017, Jelenia Góra
Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej

Artystka fotografii, pedagog, kuratorka wystaw, organizatorka działalności kulturalnej

1. Autoportret, fot. Ewa Andrzejewska

Jedna z najważniejszych artystek fotografii polskiej przełomu XX i XXI wieku. Urodziła się 28 stycznia 1959 roku we Wrocławiu.

Rodzina Ewy Andrzejewskiej ze strony matki pochodziła z Uzbekistanu. Matka Ewy - Galina Iwanowna z domu Klimuk urodziła się i wychowała w Taszkiencie, w rodzinie inteligenckiej. Jej rodzice pochodzili z Samary w Rosji, a do Taszkientu uciekli przed wielkim głodem w czasie Rewolucji Październikowej. Galina Iwanowna, przyszła matka Ewy Andrzejewskiej studiowała w Instytucie Puszkina w Moskwie, ukończyła informację naukową i bibliografię. Ojciec Ewy, Ryszard Andrzejewski pochodził z rodziny chłopskiej z Kujaw. Studiował mechanizację rolnictwa w Moskwie i tam poznał Galinę Iwanowną, która została wkrótce jego żoną.

Kiedy przyjechali do Polski, zamieszkali we Wrocławiu u matki Ryszarda i tam urodziła się Ewa Andrzejewska. Rodzina przez jakiś czas mieszkała w Środzie Śląskiej, tam matka Ewy uczyła języka rosyjskiego w Szkole Podstawowej 1000 lecia Państwa Polskiego oraz w Technikum Ekonomicznym. Ewa Andrzejewska uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 3. Kiedy cała rodzina przeprowadziła się do Zgorzelca z młodszym bratem Ewy - Mirosławem, matka pracowała jako nauczycielka w Liceum Ogólnokształcącym.

Ojciec Ewy Andrzejewskiej wybudował w Zgorzelcu dom przy ul. Hanki Sawickiej 19, w którym Ewa Andrzejewska mieszkała do 1989 roku. Ryszard Andrzejewski pracował w Państwowych Ośrodkach Maszynowych oraz jako rzeczoznawca szkód rolniczych. Jego ostatnią inicjatywą miała być budowa fabryki produkującej części do maszyn rolniczych w Zgorzelcu. Problemy organizacyjne i finansowe oraz niemożność przekroczenia barier urzędowych uniemożliwiały zrealizowanie przedsięwzięcia i doprowadziły ojca Ewy do kryzysu i samobójczej śmierci.

Po śmierci męża matka Ewy Andrzejewskiej przeniosła się w okolice Jeleniej Góry. Zamieszkała w Kromnowie. Mieszkała tam do końca życia, ponad 20 lat. Zmarła w 2018 roku. Zgodnie ze swoim życzeniem została pochowana w Zgorzelcu, obok męża.

Fotografia była pasją Ewy Andrzejewskiej od dziecka.

Fotografować zaczęła w wieku trzynastu lat i jak mówiła, od początku wiedziała, że chce zostać fotografem. Ojciec podążał za rozwojem i marzeniami swojej córki, to on podarował jej pierwszy aparat fotograficzny. Portretowała szkolne koleżanki i kolegów. Podczas wyprawy w rodzinne strony matki do Taszkientu wykonała swoje pierwsze czarno-białe odbitki na papierze fotograficznym. Żeby pogłębić wiedzę o praktycznej stronie rzemiosła fotograficznego, Ewa Andrzejewska zgłosiła się do pracy w zakładzie Zenona Auksztulewicza w Zgorzelcu.

Po szkole średniej rozpoczęła studia pedagogiczne w Zielonej Górze. Po pierwszym roku przeniosła się na Uniwersytet Wrocławski. Absolutorium uzyskała w 1984 r. ze specjalnością pedagogika opiekuńczo-wychowawcza. Na studiach również fotografowała i działała w uczelnianym klubie fotograficznym.
Pracę w Domu Kultury w Zgorzelcu, jako instruktor fotografii, podjęła w 1983 r. Prowadziła tam klub fotograficzny Nadir.

Ewa Andrzejewska jako młoda dziewczyna, tuż po szkole średniej wyszła za mąż za Grzegorza Ziębę. Nosiła jego nazwisko jako Ewa Zięba, później Ewa Andrzejewska-Zięba. Tak podpisywała wiele swoich pierwszych fotografii. Niektóre fotografie Ewa i Grzegorz Zięba podpisywali wspólnie. W fotografii podążali podobną drogą. Ewa Zięba zajmowała się przede wszystkim pejzażem, ale fotografowała także ludzi i sceny uliczne, m. in. na festiwalu teatralnym OSATJA (Ogólnopolskie Spotkania Amatorskich Teatrów Jednego Aktora) w Zgorzelcu oraz występy teatrów ulicznych podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. Grzegorz Zięba z czasem zajął się także fotografią komercyjną, która zapewniała im utrzymanie. Mieli wspólne wystawy, jeździli razem na plenery, ich znajomi związani byli z fotografią. Poznali wówczas m. in. Janę Trawniczek, dyrektora Bolesławieckiego Domu Kultury, która w 1987 r. zaproponowała im wspólną wystawę w BOK-u. W czasach zgorzeleckich Ewa Andrzejewska-Zięba poznała również Janinę Hobgarską, zastępcę dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury, organizatorkę m. in. imprez fotograficznych z ramienia WDK. Ewa Zięba uczestniczyła w plenerach organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Jeleniej Górze dla instruktorów fotografii z domów kultury całego województwa jeleniogórskiego. Podczas pleneru na Stogu Izerskim w 1984 r. pierwszy raz spotkała Wojciecha Zawadzkiego. Z czasem stał się jej mistrzem w kwestiach fotografii, a później życiowym partnerem i mężem.

Ważny, w tym czasie trudnych decyzji w życiu prywatnym był jej pobyt w pałacu w Maciejowcu, w Domu Pracy Twórczej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i pomoc Aleksandry Jarocińskiej, która opiekowała się wówczas pałacem. Ewa Andrzejewska mieszkała w Maciejowcu około roku, wykonała wtedy jedne z najpiękniejszych fotografii, które miały w sobie coś nowego i świeżego. W cyklu z Maciejowca – fotografiach kaplicy, wnętrza mauzoleum, pałacu i parku, objawił się jej talent i wyrazista osobowość. W fotografiach zapisała smutek, nostalgię przemijania i przekonanie o kruchości materii świata. Był to przełomowy czas dla jej życia artystycznego. Ewa Andrzejewska ujawniła wówczas oryginalność swojej fotografii, której pozostała wierna do końca życia.

Po rozwodzie w 1990 roku, artystka wróciła do panieńskiego nazwiska Andrzejewska i przeprowadziła się do Jeleniej Góry. Zamieszkała przy ulicy Świętojańskiej 4/5.

Ślub z Wojciechem Zawadzkim wzięła dopiero w 1997 roku. Przy ul. Świętojańskiej mieszkali do 2010 roku.
Ostatnie lata życia spędzili przy ul. Daszyńskiego 10/2 w Jeleniej Górze, w połowie domu z ogródkiem i garażem, w którym Ewa Andrzejewska urządziła studio portretowe.

Ewa Andrzejewska w 1990 roku podjęła pracę w charakterze instruktora fotografii w Wojewódzkim Domu Kultury w Jeleniej Górze (późniejszym Regionalnym Centrum Kultury i od 2002 r. Jeleniogórskim Centrum Kultury). Pracowała w nim do końca życia.
W tym samym roku rozpoczęła też naukę w Wyższym Studium Fotografii ZPAF w Warszawie, które ukończyła w 1994 r. Te studia dały jej dużo satysfakcji. Pracę dyplomową napisała o twórczości Edwarda Westona. W 1996 r. została członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (nr leg. 719).

Jako instruktorka fotografii zajmowała się wraz z Wojciechem Zawadzkim organizacją Biennale Fotografii Górskiej, od VII edycji była komisarzem Biennale, z towarzyszącymi mu plenerami górskimi w Karkonoszach, Górach Stołowych i Rudawach Janowickich. Ewa Andrzejewska była również współorganizatorką kontynuowanej idei Jeleniogórskiej Wszechnicy Fotograficznej, sekretarzem Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze, przekształconego w Jeleniogórską Szkołę Fotografii. Wraz z Wojciechem Zawadzkim organizowała również wystawy Galerii Korytarz.
Oprócz tego cały czas pracowała twórczo. Uczestniczyła w ważnych wystawach fotografii w kraju i za granicą.

 • Biennale Fotografii Polskiej,
 • Wokół Dekady – fotografia polska 1990-2000,
 • Kontakty (we wszystkich edycjach od 1989 roku),
 • Festiwal polskiej fotografii w Bratysławie,
 • Polska fotografia w XX wieku (wystawa przygotowana z okazji jubileuszu 60-lecia ZPAF),
 • XX wiek w fotografii polskiej z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi w Galerii w Tokio w Japonii,
 • Niebieska flasza w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Od lat dziewięćdziesiątych fotografie wykonywała wyłącznie tradycyjną metodą, za pomocą kamer wielkoformatowych. Jej ulubione aparaty to Ica o formacie kliszy 9x12 cm i Toyo o formacie 4x5 cali. Fotografie z negatywów wykonywała na papierze fotograficznym w ciemni; odbitki tonowała. Własnoręcznie sporządzała roztwór do uzyskiwania odcienia sepii swoich fotografii. Praca w ciemni była jej bardzo osobistym zajęciem, podatnym na Ewy emocje i nastroje. Jak sama opowiadała, potrafiła „czarować” pod powiększalnikiem, obracała negatywy, niektóre z nich naświetlała dwukrotnie. Najchętniej pokazywała ulubione styki ale potrafiła wykonać piękne, wielkoformatowe powiększenia (największe w formacie ok. 50x60). Wszystkie swoje fotografie nazywała fotografiami pamiątkowymi, wykonywanymi „w drodze” lub „po drodze”. W fotograficznych wędrówkach zawsze towarzyszyły jej psy: Toyo i Ica nazwane tak od marek jej ulubionych aparatów fotograficznych.

W fotografii interesował ją krajobraz górski ale także miejski. Wiele jej fotografii powstało w Jeleniej Górze i jej najbliższych okolicach, tak jak wspomniany cykl z Maciejowca. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonała wówczas cykl fotografii z miasteczek i wiosek z okolic Jeleniej Góry i Pogórza Izerskiego: Kromnowa, Lubawki, Wlenia. Fotografowała również poza Jelenia Górą, m. in. w Warszawie i Krakowie (cykl z Kazimierza) a z bardziej egzotycznych - na greckiej wyspie Santorini. Prawda o otaczającej ją rzeczywistości była punktem wyjścia jej fotografii, jednakże nie o materialne poświadczenie istnienia chodziło w jej sztuce. Wznosiła się ponad czystą rejestrację i przekraczała granice fotografii postrzeganej jako dokument. Jej fotografie są niezwykłe: emanują czymś nieuchwytnym, głęboko duchowym, co wymyka się możliwościom przełożenia doznań wizualnych na język słów.

Ewa Andrzejewska dużo fotografowała w górach. Fotografie górskie wykonywała w Karkonoszach, Rudawach Janowickich, Górach Stołowych także po stronie czeskiej i sporadycznie w Pieninach. W Tatry pojechała po raz pierwszy z przyjaciółmi - Januszem Nowackim, Rafałem Swosińskim i Wojciechem Zawadzkim. Kilkakrotnie powracała w wysokie góry i zrealizowała wiele pięknych fotografii tatrzańskich.

Fotografowała naturę: trawy, paprocie, drzewa. Cykle fotografii o przyrodzie nazywała fotografią botaniczną.

Ważną częścią jej pracy artystycznej była działalność portretowa. Jeden z zachowanych, wczesnych cykli portretowych wykonała między 1984 a 1989 rokiem. Podczas pobytu w pałacu w Maciejowcu również wykonała wiele portretów zaprzyjaźnionych osób.

Od 1996 roku rozpoczęła realizację cyklu pt.: Artyści wiejscy we współpracy z etnologiem Henrykiem Duminem, z którym pracowała wówczas w Regionalnym Centrum Kultury w Jeleniej Górze. Powstał zestaw portretów artystów ludowych, spośród którego 100 fotografii znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Ewa Andrzejewska marzyła zawsze o posiadaniu własnego studia fotograficznego, w którym mogłaby fotografować ludzi. Jej marzenie ziściło się, kiedy w 2010 roku zamieszkali przy ul. Daszyńskiego w Jeleniej Górze. W części garażu urządziła studio fotograficzne, które nazwała: Zakład portretowy im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. W ramach działalności Zakładu wykonała portrety na cześć Witkacego z „minami” wielu przyjaciół i bliskich jej osób.

Przez całe życie Ewa Andrzejewska wykonywała również autoportrety.

Jako partnerka Wojciecha Zawadzkiego, który miał zdolność skupiania ludzi wokół siebie, uczestniczyła w fotograficznym życiu w ich fotograficznym domu oraz w związku z pracą w Jeleniogórskim Centrum Kultury. W Pracowni JCK na Placu Ratuszowym 25/26 na ostatnim piętrze kamienicy z widokiem na ratusz, która była ważnym miejscem dla rozwoju fotografii i integracji środowiska fotograficznego, wśród bliskich jej osób najważniejszy był krąg fotografów, podobnie jak ona, myślących o fotografii i zajmujących się fotografią w sposób klasyczny. Byli to: Wojciech Zawadzki, Maciej Hnatiuk, Eugeniusz Józefowski, Jacek Jaśko, Janina Hobgarska, Rafał Swosiński, Jakub Byrczek, Janusz Nowacki, Jaroslav Beneš, Piotr Komorowski, Halina Morcinek, Marek Szyryk i Sławoj Dubiel, Tomasz Mielech, Krzysztof Niewiadomski, Marcin Kiełbiewski, Marek Dziedzic, Tomasz Michałowski, Patryk Lewkowicz i wielu, wielu innych, których nie sposób wymienić. Szkoła Fotografii przy JCK, którą prowadziła z Wojciechem Zawadzkim gromadziła kolejnych znajomych, którzy z czasem stawali się coraz bardziej bliscy, zarówno spośród kadry pedagogicznej (Adam Sobota, Andrzej Pytliński, Marek Liksztet, Wojciech Jankowski, Joanna Mielech) jak i studentów (Mariola Nehrebecka, Wojciech Miatkowski, Magdalena Borowicz, Jolanta Chowańska i wielu, wielu innych).

Po śmierci Wojciecha Zawadzkiego w czerwcu 2017 roku, Ewa Andrzejewska oprawiła i przygotowała do ekspozycji jego ostatnie fotografie z cyklu Hobbiton.
21 sierpnia 2017 r. popełniła samobójstwo w swojej pracowni w domu przy ul. Daszyńskiego w Jeleniej Górze. Całą swoją artystyczną spuściznę zapisała Przemysławowi Winczewskiemu z Krakowa, który był jej przyjacielem przez wiele lat. Ewa Andrzejewska została pochowana na Starym Cmentarzu przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze z Wojciechem Zawadzkim.

Była autorka wielu indywidualnych wystaw, prezentowanych w latach 1985–2017 w kraju i za granicą.
Pierwszą wystawę indywidualną w Galerii Korytarz Miejskiego Ośrodka Kultury w Jeleniej Górze miała w 1989 r. Kuratorem tej prezentacji był Wojciech Zawadzki.


Wystawy indywidualne :

 1. 1989 - Fotografia, Galeria Korytarz, Jelenia Góra
 2. 1991 - Fotografia, Galeria Fotografii RELAX, Śrem (wraz z Wojciechem Zawadzkim)
 3. 1992 - Fotografia, Galeria Image, Aarhus, Dania
 4. 1992 - Fotografia, Galeria FF, Łódź
 5. 1992 - Wiejscy Artyści. Portrety fotograficzne z końca XX wieku, Muzeum Okręgowe, Jelenia Góra
 6. 1992 - Wiejscy Artyści. Portrety fotograficzne z końca XX wieku, Miejski Dom Kultury, Kazimierz Dolny
 7. 1992 - Karkonosze, Galeria Korytarz, Jelenia Góra
 8. 1993 - Fotografia, Galeria Fotografii pf, Poznań
 9. 1993 - Fotografia (powiększenia), Galeria Fotografii pf, Poznań
 10. 1993 - Fotografia, Galeria Antique, Gwatemala
 11. 1995 - Fotografia, Galeria Sztuki, Kłodzko
 12. 1995 - Fotografia, Galeria PUSTA, Katowice
 13. 1995 - Fotografia, Galeria Sztuki, Le Parvis, Francja
 14. 1996 - Fotografia, Galeria Foto-Medium-Art., Wrocław
 15. 1996 - Śpiewaczki Wiejskie-Portrety, Dorfmuseum, Markersdorf, Niemcy
 16. 1997 - Fotografia, Centre Culturel au Rheu, Brest, Francja w ramach Festiwalu Polskiego w Bretanii
 17. 1999 - Fotografia w Drodze, BWA Jelenia Góra
 18. 1999 - Kazimierz – Kraków, Centrum Kultury Żydowskiej, Kraków (z Wojciechem Zawadzkim)
 19. 1999 - Fotografia, Galeria pf, Centrum Kultury ZAMEK, Poznań
 20. 1999 - Fotografia, Mała Galeria ZPAF, Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa
 21. 1999 - Artyści Wiejscy, Portrety Końca XX wieku, Muzeum Etnograficzne,Wrocław
 22. 2000 - Fotografia w drodze, Galeria Image, Aarhus, Dania
 23. 2001 - Po drodze, Galeria Korytarz, Jelenia Góra
 24. 2002 - Ewa Andrzejewska. Fotografia, Galeria B&B, Bielsko-Biała
 25. 2003 - Artyści Wiejscy, Muzeum Karkonoskie, Jelenia Góra
 26. 2004 - Fotografia botaniczna, Muzeum Przyrodnicze KPN, Jelenia Góra
 27. 2006 – Ewa Andrzejewska, ...ta sama fotografia..., Galeria Camelot, Kraków
 28. 2007 - Fotografia,Galeria BWA, Jelenia Góra
 29. 2007 - Fotografia pamiątkowa, Galeria ”Pusta”, Katowice
 30. 2007 – Twoja fotografia i ja – to tylko fotografia, Galeria za Miedzą, Lubomierz
 31. 2008 – Zwykłe portrety niezwykłych ludzi. Ewa Andrzejewska. Wystawa fotografii. Galeria Muflon MDK Jelenia Góra
 32. 2010 - Fotografia, Bayonne, Francja
 33. 2010 - Fotografia, Galeria za Miedzą, Lubomierz
 34. 2010 - Portret natury, galeria „Promocje”, Jelenia Góra
 35. 2012 - Miasto, „Galeria-pl„ Gdańsk
 36. 2014 - Fotografia pamiątkowa , Muzeum Przyrodnicze , Jelenia Góra, Graz Austria
 37. 2016 – Fotografia, Galeria Korytarz, JCK Jelenia Góra
 38. 2017 – Artyści ludowi – wiejskie płaczki, MDK Muflon, Jelenia Góra
 39. 2018 – Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Góry-Fotografia. BWA Jelenia Góra
 40. 2018 – Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Miejsce – Fotografie, wystawa w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii, Opole

Ważniejsze wystawy zbiorowe :

 1. 1987 - Fotografia Ewy i Grzegorza Ziębów, Salon Fotografii Bolesławieckiego Ośrodka Kultury
 2. 1988 - Ewa i Grzegorz Zięba. Fotografia. Galeria Fotografii Pilski Dom Kultury, Piła
 3. 1897, 1898, 1899 r. - I, II, III, Międzynarodowa Wystawa Miniature Art., Dell Bello Gallery, Toronto, Kanada
 4. 1989 - Kontakty, Galeria BWA Zielona Góra, BWA Szczecin
 5. 1990 - Fotografie, Aachen, Niemcy
 6. 1991 - Kontakty, Galeria BWA Jelenia Góra, Zielona Góra
 7. 1991 - Mai de la Photo, Reims, Francja
 8. 1991 - Zmiana Warty, Galeria FF, Łódź
 9. 1992 - Konfrontacje bez Sankcji, Galeria BWA, Gorzów Wlkp.
 10. 1993 - Karkonosze, Lipsk, Niemcy
 11. 1994 - Kontakty – Spotkania, Galeria BWA Jelenia Góra, Galeria PUSTA Katowice, Galeria Fotografii pf Poznań
 12. 1994 - Fotografie, Galeria FF Łódź
 13. 1994 - Góry Stołowe, Galeria BWA, Jelenia Góra
 14. 1995 – Ewa Andrzejewska-Zięba. Marek Liksztet. Le Parvis
 15. 1995 - Konstelacja 2, Uniwersytet Maximiliana, Monachium, Niemcy
 16. 1995 - Krajobraz – Międzynarodowa Wystawa Fotografii, Budapeszt, Węgry
 17. 1995 - Tatry: Ewa Andrzejewska, Janusz Nowacki, Rafał Swosiński, Wojciech Zawadzki, Galeria pf, Poznań, Centrum Kultury “Zamek”, Poznań
 18. 1996 - Tatry: Ewa Andrzejewska, Janusz Nowacki, Rafał Swosiński, Wojciech Zawadzki, Galeria Korytarz, Jelenia Góra
 19. 1996 - Karkonosze, Galeria BWA Jelenia Góra
 20. 1996 - Bliżej Fotografii, Galeria BWA Jelenia Góra, BWA Wrocław, BWA Szczecin, BWA Zielona Góra, Galeria Pusta, Katowice, Galeria Fotografii pf, Poznań, BWA Sieradz, BWA Leszno, Galeria Wzgórze Zamkowe Lubin, Pacamera Suwałki
 21. 1996 - Góry, Instytut Polski, Galerie Září, Praga, Czechy
 22. 1997 - Fotografia Roku, Fundacja Turleja, Kraków
 23. 1997 - Fotografia we Wrocławiu, 1945 -1997 Galeria BWA Wrocław
 24. 1997 - Kontakty – Przestrzeń Intymna, Galeria PUSTA, Katowice, galeria BWA Szczecin, BWA Kraków, BWA Jelenia Góra, BWA Wrocław, Galeria pf Poznań , Praga
 25. 1997 - Into The Magic, Sarajewo, Ljubljana
 26. 1998 – Ewa Andrzejewska. Andrzej J. Lech, BWA Jelenia Góra 1998.
 27. 1998 - Warszawa na Dzień Przed..., Galeria ZACHĘTA, Warszawa
 28. 1998 - Fotografia Roku, Fundacja Turleja, Kraków
 29. 1998 - I Biennale Fotografii Polskiej, Galeria BWA ARSENAŁ, Poznań
 30. 1998 - Rudawy Janowickie, Galeria Fotografii pf, Poznań
 31. 1999 - Wspaniały krajobraz. Artyści i kolonie artystyczne w Karkonoszach w XX wieku BWA Jelenia Góra, Wrocław, Berlin, Goerlitz
 32. 2000 - II Biennale Fotografii Polskiej, Galeria BWA ARSENAŁ, Poznań
 33. 2000 - Bulletin Board for the New Millenium, Galeria Image, Aarhus, Dania
 34. 2000 - Karkonosze, Galeria BWA, Jelenia Góra
 35. 2001 - Kontakty – Przełom czasu – czas przełomu, Galeria PUSTA, Katowice, Instytut Kultury Polskiej, Praga
 36. 2001 - Mistrzowie Polskiego Pejzażu, Miejska Galeria Sztuki, Łódż
 37. 2002 - Wokół dekady. Fotografia polska lat 90 – Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe we Wrocławiu
 38. 2000 - Pejzaż końca Wieku, Galeria Fotografii pf, Poznań
 39. 2002 - Magazyn wyobraźni, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Hünfeld, Niemcy
 40. 2002 - Pro Figura - Bautzener Kunstferein, Niemcy
 41. 2003 - Mały festiwal fotografii czarno – białej, Zakopane
 42. 2004 – Ewa Andrzejewska. Fotografia botaniczna. Wojciech Zawadzki. Moje hieroglify. Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego. Jelenia Góra 2004
 43. 2005 - Ja-inni. Auto-portret Fotografii, Bwa Jelenia Góra, Galeria FF, Łódź, BWA Wrocław, Galeria Sztuki, Legnica, Galeria Fotografii pf Poznań
 44. 2005 - Fotografie. Szczawno – Zdrój 2005, wystawa poplenerowa, Dom Fotografii Pakt, Szczawno Zdrój
 45. 2005 – Okruchy pamięci. Mała Galeria Weisswasser. Niemcy
 46. 2006 - XX wiek w Fotografii Polskiej z Kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, The Shoto Museum of Art., Tokyo Japonia
 47. 2006 - Ekologia w obiektywie 2006, przestrzeń publiczna Warszawy, Gdyni i Wrocławia
 48. 2006 - Pamiątka z Karkonoszy. Fotografia – Nowe Media, Galeria BWA, Jelenia Góra
 49. 2006 - Szczawno Zdrój. Wystawa poplenerowa, Dom Fotografii Pakt, Szczawno Zdrój
 50. 2007 - Dwie tradycje, wystawa poplenerowa. Plener dla artystów – fotografów z krajów Grupy Wyszehradzkiej 2006, Górnoślaskie Centrum Kultury, Galeria „Pusta“, Katowice
 51. 2007 - Miasto nie moje, Muzeum Sztuki, Łódź
 52. 2007 - Efekt rzeczywistości, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa
 53. 2008 - Dwie tradycje, Polski Instytut w Pradze, Czechy
 54. 2010 - V Festiwal Sztuki im Jerzego Buszy „Random in Random”, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu
 55. 2010 - Góry w pięciu odsłonach, Galeria Sztuki Fundacja Turleja, Kraków, Spichlerz, Kuźnice
 56. 2011 - XX wiek w fotografii polskiej z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, Galeria w Tokio, Japonia
 57. 2011 - Góry w pięciu odsłonach, Salon Wystaw Artystycznych, Żary
 58. 2011 - Wejście na Świętą Górę, BWA Jelenia Góra
 59. 2011 - Trwałość i przemiana, Galeria Domek Romański, Wrocław
 60. 2012 - Kształt teraźniejszości, Muzeum Współczesne, Wrocław
 61. 2012 - 20 lat Galerii Fotografii B&B, Bielsko Biała
 62. 2013 - Miasto, którego nie było, BWA Jelenia Góra
 63. 2014 - Karkonosze – Fotografia Hand Made, Galeria N, Jablonec nad Nisou, galeria Pałac Staniszów
 64. 2014 - Impresje/Impressionen. II wystawa fotografii Karkonoskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików w Jeleniej Górze. Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna, Jelenia Góra 2014.
 65. 2015 - Metafory realności, Galeria Domek Romański, Wrocław
 66. 2015 - Niebieska Flasza – piktorialny walor fotografii 1914/2014, Muzeum Narodowe, Wrocław
 67. 2015 - Dualizm fotografii 2015, ZPAF Wrocław, Domek Romański, Wrocław, Muzeum Przyrodnicze, Jelenia Góra
 68. 2015 - Paradoksy natury rzeczy, wystawa Oddziału Karkonoskiego ZPAF, Galeria Korytarz, JCK
 69. 2016 - Polska fotografia w XX wieku, wystawa z okazji 70. lecia Okręgu Dolnośląskiego ZPAF, Wrocław
 70. 2016 - Cztery kominy. Fotografia, BWA Jelenia Góra
 71. 2017 - 40/40 Now is here. 40. lat BWA w Jeleniej Górze, BWA Jelenia Góra
 72. 2017 - Globalizacja i indywidualność. Wystawa z okazji 70. lecia ZPAF
 73. 2017 - Góry x 19. Fotografie nagradzane na Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze, Galeria Foto- Gen, OkiS Wrocławia
 74. 2018 – Cztery kominy. Fotografia. Stara Kopalnia, Wałbrzych
Nagrody i Odznaczenia:

W 1986 r. jako Ewa Zięba została laureatką III nagrody na IV Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze.
W 1988 r. otrzymała I nagrodę na VI Ogólnopolskim Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze. Była wyróżniana za zestawy dotyczące tematyki karkonoskiej.
Za fotografie górskie była nagradzana również w Międzynarodowym Konkursie Fotografii Górskiej im. Jana Sunderlanda Krajobraz górski w Nowym Targu.
W 2009 r. Ewa Andrzejewska odznaczona została odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.
W 2017 r. otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitny wkład twórczy w rozwój polskiej fotografii.


Fotografie Ewy Andrzejewskiej znajdują się w zbiorach:

 • Muzeum Sztuki w Łodzi
 • Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze
 • Muzeum Narodowe we Wrocławiu
 • Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Hunfeld, Niemcy
 • Muzeum Karkonoskie, Jelenia Góra
 • Jeleniogórskie Centrum Kultury

Bibliografia w układzie chronologicznym

Wydawnictwa zwarte
 1. Ewa Andrzejewska. Fotografie. Katalog wystawy Galerii Pustej Górnośląska Macierz Kultury w Katowicach 1995, Jelenia Góra, Regionalne Centrum Kultury 1995.
 2. Ewa Andrzejewska. Fotografie. Katalog wystawy Galerii Sztuki Kłodzki Ośrodek Kultury, Kłodzko 1995, Jelenia Góra, Regionalne Centrum Kultury 1995.
 3. Tatry: Ewa Andrzejewska, Janusz Nowacki, Rafał Swosiński, Wojciech Zawadzki, katalog wystawy Galeria pf, Poznań, Centrum Kultury “Zamek”, Poznań 1995.
 4. Ewa Andrzejewska. Fotografie. Katalog wystawy Galerii Foto – Medium – Art, Wrocław 1997, Jelenia Góra, Regionalne Centrum Kultury 1997.
 5. Ewa Andrzejewska. Andrzej J. Lech, katalog wystawy. BWA Jelenia Góra 1998.
 6. Ewa Andrzejewska. Fotografia, Mała Galeria ZPAF, CSW Warszawa 1999. Teksty – W. Zawadzki, M. Grygiel.
 7. Ewa Andrzejewska. Fotografie. Galeria B&B, Bielsko-Biała, 2002.
 8. Artyści wiejscy w fotografii Ewy Andrzejewskiej, katalog wystawy Jeleniogórskiego Centrum Kultury i Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, komisarz wystawy Henryk Dumin, Jelenia Góra 2003.
 9. Ewa Andrzejewska. Fotografia pamiątkowa. Galeria Pusta – Górnośląskie Centrum Kultury. Katowice 2006. ISBN 978-83-88418-75-4.
 10. Ewa Andrzejewska, Fotografia, katalog wystawy pod red. Joanny Mielech, BWA Jelenia Góra 2007.
 11. Ewa Andrzejewska, Fotografie, katalog wystawy na 25 lat Galerii Korytarz, Galeria Korytarz, Jelenia Góra 2016.
 12. Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Góry – Fotografia, katalog wystawy BWA Jelenia Góra 2018, pod red. Joanny Mielech, teksty: Joanna Mielech. Wyd. Jeleniogórskie Centrum Kultury. Jelenia Góra 2018. ISBN 978-83-951303-1-1.
 13. Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Miejsce – Fotografia, książka pod red. Janiny Hobgarskiej wydana w ramach projektu “Pamięć I Fotografia”, Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii, Jelenia Góra 2018. ISBN 978-83-951602-0-2.
Artykuł (rozdział) w wydawnictwie zwartym
 1. Katalog wystawy: IV Biennale Fotografii Górskiej Wojewódzki Dom Kultury, Jelenia Góra 1986.
 2. Saj Andrzej. Bliżej Fotografii. W: Bliżej Fotografii. Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze 1996. ISBN 83-905923-3-9.
 3. Bliżej Fotografii. Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze 1996. ISBN 83-905923-3-9.
 4. Kontakty. Fotografia, katalog wystawy prezentowanej w BWA w Zielonej Górze, Jeleniej Górze, Szczecinie, Katowice 1989 (jako Ewa Zięba).
 5. Kontakty. Fotografia, katalog wystawy prezentowanej w: BWA w Jeleniej Górze, Galerii pf Centrum Kultury Poznania “Zamek”, Galerii Pustej w Katowicach, BWA, Jelenia Góra 1994.
 6. Tatry: Ewa Andrzejewska, Janusz Nowacki, Rafał Swosiński, Wojciech Zawadzki, katalog wystawy Galeria pf, Poznań, Centrum Kultury “Zamek”, Poznań 1995.
 7. Ewa Andrzejewska-Zięba. Marek Liksztet. Le Parvis. 1995. ISBN 2-905130-02-4.
 8. Bliżej Fotografii, katalog wystawy, Galeria Sztuki Bwa, Jelenia Góra 1996. ISBN 83-905923-3-9.
 9. Wojciech Zawadzki, Janusz Nowacki, Ewa Andrzejewska, Góry/Hory, katalog wystawy zorganizowanej przy okazji dni województwa jeleniogórskiego, Praga, 1996.
 10. Ewa Andrzejewska, Janina Hobgarska, Piotr Komorowski, Marek Liksztet, Wojciech Zawadzki, Photographie, BWA Jelenia Góra 1996.
 11. Fotografia we Wrocławiu 1945-1997, album wydany z okazji 50 lat ZPAF ZPAF Okręg Dolnośląski, Wrocław 1997.
 12. Sobota, A. Grupa Jeleniogórska, tekst do katalogu wystawy, Galeria FF, Łódź 1997.
 13. Sobota, A. Karkonosze fotograficzne po 1945 roku. W: Wspaniały krajobraz. Artyści i kolonie artystyczne w Karkonoszach w XX wieku. Gesellschaft für interregionalen Kulturaustausch e.V. Berlin, Muzeum Okręgowe w Jeleniej Górze. ISBN 83907423-3-0. s. 333-336
 14. Tomaszczuk Zbigniew. Świadomość kadru. W: Świadomość kadru. Szkice z estetyki fotografii. Kropka ISBN 83-89494-04-3Wydawnictwo Kropka Września 2003. s. 47-69.
 15. Fascynacje, 9 edycja Przeglądu środowiska fotograficznego Jeleniej Góry, Galeria Korytarz RCK Jelenia Góra, 1997
 16. Kontakty. Fotografia, katalog wystawy prezentowanej w Galerii Pustej w Ktowicach, BWA w Jeleniej Górze, Galerii Fotografii pf w Poznaniu, Krakowie, Suwałkach, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Bratysławie, Pradze, wyd. Galeria PUSTA, Katowice 1998.
 17. Krakowski Kazimierz. 50 fotografii. Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Fundacja Turleja. Kraków 1999. ISBN 83-86959-11-8 Turlej Zbigniew. W: Krakowski Kazimierz. 50 fotografii. Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Fundacja Turleja. Kraków 1999. ISBN 83-86959-11-8.
 18. Ewa Andrzejewska, Fotografia. Galeria fotografii pf. Centrum Kultury „Zamek”. Poznań 1999.
 19. XIX Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Krajobraz górski”im. Jana Sunderlanda, Miejski Ośrodek Kultury, Nowy Targ 1999.
 20. XX Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Krajobraz górski”im. Jana Sunderlanda, Tatrzański Park Narodowy i Miejski Ośrodek Kultury Nowy Targ 2000.
 21. Wokół Wielkiej Góry/ Kolem velké Hory/ Rund um den grossen Berg. Katalog wystawy pod red. Janiny Hobgarskiej, Joanny Mielech. Galeria Sztuki BWA Jelenia Góra 2000. ISBN 83-87871-11-7.
 22. Tożsamość miejsca. Sympozjum towarzyszące wystawie Wokół wielkiej góry. Red. Joanna Mielech, Henryk Dumin.Galeria Sztuki BWA. Jelenia Góra 2000. ISBN 83-87871-15-X.
 23. Mielech Joanna. Współczesność wyrosła z tradycji? W: Wokół Wielkiej Góry/ Kolem velké Hory/ Rund um den grossen Berg. Katalog wystawy pod red. Janiny Hobgarskiej, Joanny Mielech. Galeria Sztuki BWA Jelenia Góra 2000. ISBN 83-87871-11-7. s. 109-134.
 24. XI Biennale Fotografii Górskiej. Regionalne Centrum Kultury. Jelenia Góra wrzesień 2000.
 25. 40 lat JTF 1961-2001. Album wydany z okazji 40 tej rocznicy powstania Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, JTF. Jelenia Góra 2001. ISBN 83-908639-3-6.
 26. Wokół dekady. Fotografia polska lat 90. Muzeum Sztuki w Łodzi, Galeria FF Łdk, Muzeum Narodowe Wrocław, 2002.
 27. XII Biennale Fotografii Górskiej. Katalog wystawy. Jeleniogórskie Centrum Kultury. Jelenia Góra 2002.
 28. Schronisko „Samotnia”, seria wydawnicza “Fotografie”, Studio Wydawniczo-Typograficzne Typoscript Andrzej Ploch, Wrocław 2003.
 29. Metamorfozy fotografii, Wokół galerii pf z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, katalog wystawy Galerie 10, Brno, Centrum Kultury „Zamek” Poznań 2003.
 30. Ewa Andrzejewska. Fotografia botaniczna. Wojciech Zawadzki. Moje hieroglify. Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego. Jelenia Góra 2004.
 31. Ja-inni: Autoportret w fotografii. BWA Jelenia Góra 2005. Katalog wystawy. ISBN 83-878771-38-09.
 32. Saj Andrzej. Auto-portret w fotografii. W: Ja-inni: Autoportret w fotografii. BWA Jelenia Góra 2005. Katalog wystawy. ISBN 83-878771-38-09.
 33. Trzy razy pejzaż, Ewa Andrzejewska, Janusz Nowacki, Wojciech Zawadzki, Stara Galeria Warszawa 2006.
 34. Pamiątka z Karkonoszy. Fotografia - Nowe media. Galeria BWA Jelenia Góra 2006.
 35. Katalog XIV Biennale Fotografii Górskiej. Jeleniogórskie Centrum Kultury. Jelenia Góra 2006.
 36. 2 Przegląd twórczości fotograficznej artystów jeleniogórskich 2006. Galeria Korytarz Jelenia Góra 2006.
 37. Dwie tradycje. Katalog wystawy poplenerowej. Plener dla artystów – fotografów z krajów Grupy Wyszehradzkiej 2006, Górnoślaskie Centrum Kultury Galeria Pusta, Katowice 2007. ISBN: 978-83-88418-95-2.
 38. Łubowicz Elżbieta. Między przeszłością a przyszłością. Tekst do katalogu wystawy Dwie tradycje. Katalog wystawy poplenerowej. Plener dla artystów – fotografów z krajów Grupy Wyszehradzkiej 2006, Górnoślaskie Centrum Kultury Galeria Pusta. Katowice 2007. ISBN: 978-83-88418-95-2.
 39. Katalog wystawy: Dziedzictwo. Plener fotograficzny. Wystawa z okazji 300. rocznicy śmierci Michaela Wilmanna, Kamienna Góra, Jelenia Góra, Žacléř (wraz z Ewą Andrzejewską, Jirim Grundem, Josefem Hledikiem, Janiną Hobgarską, Tomaszem Mielechem, Tadeuszem Piotrem Prociakiem, Evą Rennerovą, Marcinem Wegnerem, wyd. Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego w Kamiennej Górze, 2007.
 40. Wokół Jeleniej Góry. Katalog wystawy pod red. Joanny Mielech. Galeria Sztuki BWA Jelenia Góra 2008 ISBN 978-83-87871-61-1.
 41. Biennale Fotografii Górskiej 1980-2008. Karkonosze. Wybór. Album wydany z okazji XV edycji Biennale Fotografii Górskiej Jelenia Góra – Wrocław 2008. ISBN 987-83-925449-5-1.
 42. Andrzej Więckowski, Wejście na świętą Górę, Obserwatorium Karkonoskie, Galeria Sztuki BWA, Jelenia Góra 2010.
 43. I Międzynarodowe Spotkania z Fotografią Górską. XVI Ogólnopolskie Biennale Fotografii Górskiej. Jeleniogórskie Centrum Kultury, Jelenia Góra 2010.
 44. Polsko- Českié Karkonošze. Festiwal Fotografii Górskiej Polsko – Czeskie Karkonosze. Jeleniogórskie Centrum Kultury. Jelenia Góra 2012.
 45. Historia, teraźniejszość i współczesne dylematy fotografii. Sympozjum z okazji 65 – lecia Związku Polskich Artystów Fotografików. ZPAF Okręg Dolnośląski. Wrocław 15 grudnia 2012. ISBN 978-83-908442-4-4.
 46. Znaki czasu. Zapisy przestrzeni. Fotografia. Katalog wystawy z okazji 35 lecia BWA w Jeleniej Górze, Galeria BWA Jelenia Góra 2013.
 47. Miasto, którego nie było/Die Stadt, die nicht gewesen ist, katalog wystawy, Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze, Jelenia Góra 2013.
 48. Karkonosze. Fotografia Hand Made. Katalog wystawy pod red. Joanny Mielech. Galeria Sztuki BWA. Jelenia Góra 2014. ISBN 978-83-87871-86-4.
 49. Andrzejewska Ewa, Czas mierzony światłem, tekst do katalogu Nauczyciele i uczniowie. Święto negatywu. Jeleniogórskie Centrum Kultury, Jelenia Góra 2014.
 50. Nauczyciele i uczniowie. Święto negatywu. Katalog wystawy. Jeleniogórskie Centrum Kultury, Jelenia Góra 2014.
 51. Impresje/Impressionen. Katalog II wystawy fotografii Karkonoskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików w Jeleniej Górze. Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna, Jelenia Góra 2014. ISBN 978-83-61288-74-9
 52. Katalog wystaw 2015. Galeria Pusta cd. w Jaworznie
 53. Ewa Andrzejewska. Jedna z dwunastu fotografii. W: Katalog wystaw 2015. Galeria Pusta cd. w Jaworznie
 54. Niebieska flasza – piktorialny walor fotografii 1914-2014. Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław 2015. ISBN 978-83-61900-67-2.
 55. Dualizm fotografii 2015. Związek Polskich Artystów Fotografików. Okręg Dolnośląski. Wrocław 2016. ISBN 978-83-908442-8-2.
 56. Mielech Joanna. Dualizm fotografii. W: Dualizm fotografii 2015. Związek Polskich Artystów Fotografików. Okręg Dolnośląski. Wrocław 2016. ISBN 978-83-908442-8-2. s. 3-7.
 57. Paradoksy natury rzeczy, katalog wystawy Oddziału Karkonoskiego ZPAF, Galeria Korytarz, JCK 2015.
 58. Mielech Joanna. Po drugiej stronie lustra. W: katalog wystawy, Ewa Andrzejewska. Fotografie. Galeria Korytarz, Jelenia Góra 2016.
 59. Galeria Korytarz 1989-2016. 25 lat działalności. Galeria Korytarz JCK. Jelenia Góra 2016.
 60. Dolny Śląsk w tworzeniu. Lower Silesia in the (Art) Making pod red. Izoldy Topp, Andrzeja Saja, Piotra Jakuba Fereńskiego, Silesia Art Biennale 2016. OkiS Wrocław 2016. ISBN 978-83-62290-79-6.
 61. Mielech Joanna. Potencjał artystyczny Jeleniej Góry i okolic. W: Dolny Śląsk w tworzeniu. Lower Silesia in the (Art) Making pod red. Izoldy Topp, Andrzeja Saja, Piotra Jakuba Fereńskiego, Silesia Art Biennale 2016. OkiS Wrocław 2016. ISBN 978-83-62290-79-6.
 62. Cztery kominy. Fotografia, katalog wystawy BWA Jelenia Góra 2016.
 63. Fotografové Krkonoš.Od počátků fotografie po současnost. Správa Krkonošského národního parku. Vrchlabí 2016. ISBN 978-80-7535-033-6.
 64. 40/40 Now is here. 40. lat BWA w Jeleniej Górze, katalog wystawy, BWA Jelenia Góra 2017.
 65. Globalizacja i indywidualność. Wystawa z okazji 70 lecia Dolnośląskiego Oddziału ZPAF, Wrocław, 2017.
 66. Góry x 19. Fotografie nagradzane na Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej órze, Galeria Foto – Gen, OkiS, Wrocław. 2017
 67. Hommage á Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki. Katalog wystawy w ramach projektu „Pamięć i Fotografia”, Książnica Karkonoska, Jeleniogórska Strefa Fotografii, Jelenia Góra 2018.
 68. Szyryk Marek. Wasze Ameryki. Tekst zamieszczony jako Dodatek do katalogu: Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Miejsce – Fotografia, Jeleniogórska Strefa Fotografii, Jelenia Góra 2018.
 69. Szyryk Marek. Pomiędzy magią a melancholią. Wspomnienie o Ewie Andrzejewskiej. W: Hommage á Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki. Katalog wystawy w ramach projektu „Pamięć i Fotografia”, Książnica Karkonoska, Jeleniogórska Strefa Fotografii, Jelenia Góra 2018
 70. Saj Andrzej. Życie Po-Fotograficzne w twórczości E. Andrzejewskiej i W. Zawadzkiego. Tekst zamieszczony jako Dodatek do katalogu: Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Miejsce – Fotografia, Jeleniogórska Strefa Fotografii, Jelenia Góra 2018.
 71. Jasko Jacek. Obecność. Tekst zamieszczony jako Dodatek do katalogu: Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Miejsce – Fotografia, Jeleniogórska Strefa Fotografii, Jelenia Góra 2018.
 72. Mielech Joanna. Orbis tertius - Po drugiej stronie lustra. O innym wymiarze świata w twórczości Ewy Andrzejewskiej. W: Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Góry – Fotografia, katalog wystawy BWA Jelenia Góra 2018, pod red. Joanna Mielech, wyd. Jeleniogórskie Centrum Kultury Jelenia Góra 2018. ISBN 978-83-951303-1-1.
 73. Fotografia w Karkonoszach, Karkonosze w Fotografii. Katalog XX Biennale Fotografii Górskiej. Jeleniogórskie Centrum Kultury. Jelenia Góra 2018.
 74. Mielech Joanna: Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze 1980-2018. W: Fotografia w Karkonoszach, Karkonosze w Fotografii. Katalog XX Biennale Fotografii Górskiej. Jeleniogórskie Centrum Kultury. Jelenia Góra 2018.
Artykuł (rozdział) w wydawnictwie ciągłym
 1. Andrzejewska Ewa. Fotografie z 13 Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze 2-9 lipca 1995. W: Karkonosze. lipiec-sierpień 4/204/95. s. 35. ISSN 1252-3535.
 2. Jaśko Jacek. 18 lat Biennale. W: Karkonosze. maj – sierpień 3-4/98. s. 17-22. ISSN 1252-3535.
 3. Józefowski Eugeniusz. Na marginesie myślenia o aktywności fotograficznej. W:Karkonosze. maj - sierpień 3-4/98. s. 23-24. ISSN 1252-3535.
 4. Fotografie jak wiersze, z Ewą Andrzejewską rozmawia Ewa Han, W: Słowo Polskie, 5.01.1997.Henryk Dumin: Ujrzane niewidzialne, Fotografia 10/2002, s. 42-43.
 5. Hobgarska Janina. In Memoriam. Ewa Andrzejewska (28.01.1959-21.07.2017 (data śmierci wydrukowana błędnie)). W: Rocznik Jeleniogórski. Pismo regionu Karkonoszy nr XLIX. Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry Jelenia Góra 2017. s. 357-359. ISSN 0080-3480.
 6. Krzysztof Jurecki: Szkoła Jeleniogórska, Exit 2/22/1995.
 7. Mielech Joanna. Jeleniogórskie Biennale. W: Karkonosze. Czasopismo Sudetów Zachodnich. 3(277) 2014. s. 40-41. ISSN 1252-3535.
 8. Mielech Joanna. Jeleniogórskie Biennale Fotografii Górskiej. W: Karkonosze. Czasopismo Sudetów Zachodnich. 4(286) 2016. s. 33-34. ISSN 1252-3535.
 9. Janusz Moniatowicz: Rok odchodů polských fotografů, W: Krkonoše, przekład: Jiři Dvořak, s. 22-23.
 10. Andrzej Saj, Fotogeniczne wiersze Ewy Andrzejewskiej, Format 1995, nr 3-4.
 11. Sobota Adam. Karkonosze fotograficzne po 1945 roku. W: Karkonosze nr 1/2004 ISSN 1232-3535.
 12. Szyryk Marek. Pomiędzy magią a melancholią. Wspomnienie o Ewie Andrzejewskiej. W: Format. Pismo artystyczne 76-77. ISSN 0867-2555. s. 115.
 13. Wiesbadener Fototage 1-27 VII 2003 pol.- Niem. warsztaty „Moda nie do noszenia”, E.Andrzejewska, M. Hnatiuk, E. Józefowski, P. Komorowski, A. Kwiatkowska, A. PlochT.P. Prociak, W. Zawadzki, I. Kaczmarczyk, H. Wolfraum, F. Deubel, R. Berg oraz goscie: Z. Tomaszczuk, Z. Dados, M.. Dziedzic, W: Fotografia 13/2003 s. 108.
 14. Wojciech Wilczyk, Starzy dokumentaliści albo podrabiane archiwum, Fotografia 38/2012, s. 115-118.
 15. W. Zawadzki Kilka refleksji… (odpowiedź na artykuł W. Wilczyka w Fotografia 38/2012), Fotografia 38/2012, s/ 118-120.
Wydawnictwo zwarte na płycie CD-ROM
 1. Dolny Śląsk w tworzeniu. Lower Silesia in the (Art) Making pod red. Izoldy Topp, Andrzeja Saja, Piotra Jakuba Fereńskiego, Silesia Art Biennale 2016. OkiS Wrocław 2016. ISBN 978-83-62290-79-6.
 2. Mielech Joanna. Potencjał artystyczny Jeleniej Góry i okolic. W: Dolny Śląsk w tworzeniu. Lower Silesia in the (Art) Making pod red. Izoldy Topp, Andrzeja Saja, Piotra Jakuba Fereńskiego, Silesia Art Biennale 2016. OkiS Wrocław 2016. ISBN 978-83-62290-79-6.
Artykuł w elektronicznym wydawnictwe zwartym
 1. Dolny Śląsk w tworzeniu. Lower Silesia in the (Art) Making pod red. Izoldy Topp, Andrzeja Saja, Piotra Jakuba Fereńskiego, Silesia Art Biennale 2016. OkiS Wrocław 2016. ISBN 978-83-62290-79-6.
 2. Mielech Joanna. Potencjał artystyczny Jeleniej Góry i okolic. W: Dolny Śląsk w tworzeniu. Lower Silesia in the (Art) Making pod red. Izoldy Topp, Andrzeja Saja, Piotra Jakuba Fereńskiego, Silesia Art Biennale 2016. OkiS Wrocław 2016. ISBN 978-83-62290-79-6.
Informacje dostępne w internecie
 1. Wojciech Zawadzki. W: wikipedia
 2. Wojciech Zawadzki. W: culture.pl
 3. fototapeta.art.pl
 4. wyborcza.pl
 5. offoto.pl
 6. jeleniagora.pl
 7. fotoplois.pl
 8. jelonka.com
 9. nj24.pl
 10. galeria-bwa.karkonosze.com
 11. galeria-korytarz.blogspot.com
 12. jsfjck.blogspot.com
 13. biennalefotografiigorskiej.blogspot.com
 14. fotografiakarkonoszy.blogspot.com
 15. zpaf.pl
 16. filmy na youtubie
 17. Ewa Andrzejewska. Fotografia. Galeria Promocje ODK. 3.01.2011
 18. Fotografie Ewy Andrzejewskiej w Galerii Korytarz, Jelenia Góra 29.01.2016
 19. Wywiad z Ewą Andrzejewską 11.06.2014. Film Klaudii Owsianki i Sary Plewki w ramach projektu „Jej portret Śląskie Artystki dawniej i dziś w oczach współczesnych dziewczyn – Stowarzyszenie W stronę dziewczątZSOiT w Jeleniej Górze pod opieką Beaty Krop przy wsparciu MKiDN.

Spis fotografii:

 • Fot. 1. Ewa Andrzejewska - Autoportret
 • Fot. 2. Ryszard Andrzejewski fot. z archiwum rodzinnego Ewy Andrzejewskiej
 • Fot. 3. Galina Andrzejewska fot. z archiwum rodzinnego Ewy Andrzejewskiej
 • Fot. 4. Portret matki autorstwa Ewy Andrzejewskiej
 • Fot. 5. Ewa Andrzejewska (w jasnym ubraniu), IV klasa, Środa Śląska, fot. z archiwum rodzinnego
 • Fot. 6. Ewa Andrzejewska, Wojciech Zawadzki - Samotnia 2001, fot. Andrzej J. Lech
 • Fot. 7. Maciejowiec, fot. E. Andrzejewska
 • Fot. 8. Jelenia Góra, fot. E. Andrzejewska
 • Fot. 9. Jelenia Góra, ul. Daszyńskiego 10, fot. Rafał Swosiński
 • Fot. 10-12. Ewa Andrzejewska, BWA Jelenia Góra, fot. Jacek Jaśko
 • Fot. 13-14. Ewa Andrzejewska, Aarhus, Dania 1991, fot. Jacek Jaśko
 • Fot. 15. Ewa Andrzejewska podczas pracy, fot. Jacek Jaśko
 • Fot. 16. Ewa Andrzejewska, Karkonosze, fot. Halina Morcinek
 • Fot. 17. Ewa Andrzejewska, Karkonosze, Samotnia 2007, fot. Rafał Swosiński
 • Fot. 18. Morskie Oko'95, fot. Rafał Swosiński
 • Fot. 19. Ewa Andrzejewska, Tatry, fot. Rafał Swosiński
 • Fot. 20. Plener TATRY 92, fot. Janusz Nowacki
 • Fot. 21. Tatry 1995, fot. Ewa Andrzejewska
 • Fot. 22-24. Fot. Ewa Andrzejewska
 • Fot. 25. Wojciech Zawadzki 2013, fot. Ewa Andrzejewska
 • Fot. 26. Ewa Andrzejewska, Wojciech Zawadzki 2013, fot. Ewa Andrzejewska
 • Fot. 27-28. Autoportret, fot. Ewa Andrzejewska
 • Fot. 29-30. Ewa Andrzejewska, fot. Jacek Jaśko

Opracowanie Joanna Mielech

Autorami fotografii są: Ewa Andrzejewska, Jacek Jaśko, Andrzej Jerzy Lech, Halina Morcinek, Janusz Nowacki, Rafał Swosiński. Najstarsze fotografie pochodzą z albumu rodzinnego Ewy Andrzejewskiej.2. Ryszard Andrzejewski fot. z archiwum rodzinnego Ewy Andrzejewskiej

3. Galina Andrzejewska fot. z archiwum rodzinnego Ewy Andrzejewskiej

4. Portret matki autorstwa Ewy Andrzejewskiej

5. Ewa Andrzejewska (w jasnym ubraniu), IV klasa, Środa Śląska, fot. z archiwum rodzinnego

6. Ewa Andrzejewska, Wojciech Zawadzki - Samotnia 2001, fot. Andrzej J. Lech

7. Maciejowiec, fot. E. Andrzejewska

8. Jelenia Góra, fot. E. Andrzejewska

9. Jelenia Góra, ul. Daszyńskiego 10, fot. Rafał Swosiński

10. Ewa Andrzejewska, BWA Jelenia Góra, fot. Jacek Jaśko

11. Ewa Andrzejewska, BWA Jelenia Góra, fot. Jacek Jaśko

12. Ewa Andrzejewska, BWA Jelenia Góra, fot. Jacek Jaśko

13. Ewa Andrzejewska, Aarhus, Dania 1991, fot. Jacek Jaśko

14. Ewa Andrzejewska, Aarhus, Dania 1991, fot. Jacek Jaśko

15. Ewa Andrzejewska podczas pracy, fot. Jacek Jaśko

16. Ewa Andrzejewska, Karkonosze, fot. Halina Morcinek

17. Ewa Andrzejewska, Karkonosze, Samotnia 2007, fot. Rafał Swosiński

18. Morskie Oko'95, fot. Rafał Swosiński

19. Ewa Andrzejewska, Tatry, fot. Rafał Swosiński

20. Plener TATRY 92, fot. Janusz Nowacki

21. Tatry 1995, fot. Ewa Andrzejewska

22. Fot. Ewa Andrzejewska

23. Fot. Ewa Andrzejewska

24. Fot. Ewa Andrzejewska

25. Wojciech Zawadzki 2013, fot. Ewa Andrzejewska

26. Ewa Andrzejewska, Wojciech Zawadzki 2013, fot. Ewa Andrzejewska

27. Autoportret, Fot. Ewa Andrzejewska

28. Autoportret, fot. Ewa Andrzejewska

29. Przyjaciele, fot. Ewa Andrzejewska

29. Ewa Andrzejewska, fot. Jacek Jaśko

30. Ewa Andrzejewska, fot. Jacek JaśkoSłownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej
© JCIiER Książnica Karkonoska 2019
Jelenia Góra